ACI KAYBIMIZ

Hayatını engelli gençlerimize adayan  yüzme antrenörü Osman Çullu`nun vefat haberini üzülerek almış bulunmaktayız. Kendisine Allah`tan rahmet, kederli ailesi ve engelli spor camiasına başsağlığı dileriz.

Osman Çullu, Kahramanmaraş`ta tüm imkansızlıklara rağmen olağanüstü çalışmaları sonucu Paralimpik ailesine katılmak üzere sayısız engelli yüzücü keşfetmiş, onları milli sporcu seviyesine getirmiştir. Kahramanmaraş`ta yaşayan antrenör Osman Çullu engellilere 1984`te hizmete başladı. Engelliler antrenörlüğüne de 1993`te başlayan Çullu`nun bu mücadelesi Kahramanmaraş ile sınırlı kalmayıp milli takıma, oradan da yurt dışına kadar taşındı.

28 yılda 3 kez Paralimpik Oyunlar`da, 5 defa Dünya Şampiyonası`nda, 3 kez Avrupa Şampiyonası`nda, 3 defa Akdeniz Oyunları`nda, 13 kez uluslararası turnuvalarda, 1 defa da Karadeniz Oyunları`nda görev alan Çullu, hem milli takıma Kahramanmaraş`tan 15 sporcu kazandırdı hem de bu sporcuları 30 ülkede yarışlara götürdü.

Çullu, başta bedensel engelliler dünya yüzme şampiyonu Beytullah Eroğlu olmak üzere birçok sporcu yetiştirirken, Ali Uzun, İsmet Ayık, Özlem Baykız, Numan Çam, Sena Kutlu, Kurtuluş Mustafa Kök, Mustafa Yılmaz, Ayşe Ceylan Üzüm, Ahmet Karagün, Kemal Ergün ve Fuat Özsaatçi gibi isimleri de milli takıma kazandırdı.

Beytullah Eroğlu gibi şampiyon sporcu yetiştiren Osman Çullu son olarak  da  Sevilay Öztürk`ü dünya şampiyonluğuna hazırlıyordu.

Mekanın Cennet Olsun Osman Hoca.

TÜM HABERLER:

Yükleniyor...
YAZARIMIZDAN
GURUR TABLOMUZ
Yıl Altın Gümüş Bronz
2008 1 0 1
2012 1 5 4
2016 3 1 5

TOKYO 2020 GERİ SAYIM BAŞLADI

Tokyo 2020 Paralimpik Oyunları
25 Ağustos - 6 Eylül
SINIFLANDIRMA Dünya Anti-Doping Ajansı