WADA Yürütme Kurulu tarafından verilen karar hakkında IPC`nin Beyanı 

IPC, Dünya Dopingle Mücadele Ajansı (WADA) Yürütme Komitesi tarafından bugün verilen kararı onayladı.

WADA, spor dünyasının geri kalanının desteklediği ve bağlı olduğu adil ve temiz spor ilkeleri için mümkün olan her şeyi yapmış görünüyor. Küresel spor hareketinin geri kalanına karşı gösterilen bu saygı eksikliği hoş karşılanmamaktadır ve spor dünyasında buna yer yoktur. Bu veri manipülasyonundan sorumlu olanların cezalandırılması doğrudur.

IPC`nin karar verme yetkisi olan kuruluş olduğu 2016 yılından farklı olarak, bu olayda liderlik eden WADA`dır. IPC, sistemde hile yapmaya yönelik bu teşebbüsü ortaya çıkaran çalışmalar yaptığı için WADA`ya teşekkür etmektedir.

Bugünkü kararın ardından, Rusya Dopingle Mücadele Ajansı`nın (RUSADA) önerilen sonuçları kabul etmek veya Spor Tahkim Mahkemesi`ne (CAS) itiraz etmek için 21 günü bulunuyor.

WADA’nın Tarafların Uluslararası Mevzuat Uygunluk Standardı uyarınca, herhangi bir sonuç ancak CAS`ın nihai kararını takiben yürürlüğe girecektir. IPC bu nedenle, nihai bir karara varılıncaya kadar bu konuda sonuç eylemleri uygulayamaz.

Nihai bir karar alındıktan sonra bu karar Dünya Dopingle Mücadele Mevzuatı’nın tarafları olan tüm spor ve organları arasında yasal olarak bağlayıcı olacaktır ve tüm taraflarca tanınmalı ve uygulanmalıdır. Buna IPC de dahildir.

TÜM HABERLER:

Yükleniyor...
YAZARIMIZDAN
GURUR TABLOMUZ
Yıl Altın Gümüş Bronz
2004 1 0 1
2008 1 0 1
2012 1 5 4
2016 3 1 5

TOKYO 2021 GERİ SAYIM BAŞLADI

Tokyo 2020 Paralimpik Oyunları
24 Ağustos - 5 Eylül
SINIFLANDIRMA Dünya Anti-Doping Ajansı