Bir engelliler spor federasyonunun başkan vekilinin birçok engelli sporcuya cinsel tacizde bulunduğu iddia ediliyor. Bu hususla ilgili Ankara Cumhuriyet Başsavcılığı’na birçok şikayette bulunulduğu söyleniyor. Elimizdeki bilgiye göre, bu sporculardan biri Cumhuriyet Başsavcılığı’na bundan 3 sene önce şöyle bir şikayette bulunmuş: “Adı geçen şahıs, iş yerimizden alacağımız izinleri takip etmekte olduğundan birkaç kez bana ‘Benimle bir kere birlikte olursan izin yazını hemen hallederim’ gibi cinsel anlamda beni taciz eden sözler söyledi. Alanya’daki bir otele, futbol müsabakalarına katılmak için gittiğimde, kapıyı açarak odama girdiğim sırada elini belime attı, beni boynumdan öpmeye çalıştı. Ben kendisini itekledim, ne yaptığını sordum. ‘Ne olacak sanki, bir şey yapmıyorum, seni öpüyorum’ dedi.”

Mağdur oldular  


Bu yazılı başvurudan sonra neler olduysa, kimler devreye girdiyse, pek çok mağdur sporcu (muhtemelen tehdit altında kalarak, kendilerini güvende hissetmedikleri ve korktukları için) şikayetlerini geri almak durumunda bırakılmışlardır diye düşünüyoruz. Bu federasyonun başkanı da bu bilgilere sahip olduğu halde, kendisine isnat edilen diğer yolsuzluk suçlamalarında olduğu gibi bunun da üstünü kapatmaya çalışıyor.  

Türk sporu kaybeder  


Bunları neden mi yazdık? Artık Gençlik ve Spor Bakanlığı, özellikle bu tip taciz olaylarında gerekenleri yapmalı. Hem engelli sporları camiasının hem de Türk sporunun bu tür utanç verici hadiselerle anılmasının önüne geçmeli. Yoksa, yapanın yanına kâr kalacağı ve yeni rezaletlerin önünü açacağı gibi Türk sporu da büyük zararlar görmeye devam edecek. Özellikle bahsettiğimiz bu federasyon nedeniyle bir süre sonra aileler haklı olarak çocuklarını spor yapmaya göndermeyebilir. Kaybeden ise elbette Türk sporu olur.

BURSİYERLERDEN


Türkiye Engelliler Spor Yardım ve Eğitim Vakfı’nın (TESYEV) bursiyerleri duygu ve düşüncelerini anlatan mailleri yollamaya devam ediyorlar. Maillerinin bir kısmını daha önce kısaltarak sizlerle paylaşmıştık. Yeni gelen maillerinden ikisini daha yayınlıyoruz.


‘Engelli istihdamı büyük sorun’


Kamu kurum ve kuruluşlarındaki engelli istihdamı yeterli değil. EKPSS sonrası açılan kadrolara atama çok az. Buna çözüm gerekir. Ülkemizdeki engelli nüfus oranı ile kamu kurumlarındaki engelli istihdam oranı arasında dağlar var. Ayrıca kamu kurumları engellileri hizmetli, memur gibi düşük kadrolarda istihdam ediyor. Oysa engellilere (kaymakamlık, müfettişlik gibi) üst düzey memurluklar için pozitif ayrımcılık yapmalı. Engellilerin bu görevleri en iyi şekilde yerine getireceğine eminim. Özel sektörde ise engelli istihdamı yok denecek kadar az. Çünkü engelli personel almamak için ellerinden geleni yapıyorlar.

M. A.
Erciyes Üniversitesi İktisadi Ve
İdari Bilimler Fakültesi İşletme Bölümü


‘Engelimden utanmayacağım’

Bedensel engelliyim. Sizinle tanışmadan önce engelimden utanırdım. Arkadaşlarım ile yürürken hep arkada kalırdım. Önlerinde yürürsem alay ederler diye korkardım. Siz tabularımı yıktınız. 3-5 Mayıs’taki toplantıda diğer kardeşlerimi gördüm. Azimle yapılan her işin ne şartta olursa olsun başarılacağına inandım ve kendime şu sözü verdim: Küllerimden doğarak, kimseden çekinmeden engelli biri olarak iyi işler yapacağım. Bu yıl mezun oluyorum. Beni üzen bursumun kesilmesi değil, bir daha TESYEV bursiyerler toplantısına katılamamak. Sözlerimi Hz. Muhammed’in engelliler için söylemiş olduğu hadisi şerif ile bitiriyorum: “Ben kulumun (iki gözünü kast ederek) iki sevgilisini almakla imtihan ettiğimde o buna sabrederse, iki göze bedel olarak ona cenneti veririm.”  

Ç.K.
Çukurova Üniversitesi Teknik Bilimler
Meslek Yüksekokulu Makine Bölümü

                                                                                            POSTA GAZETESİ 10.6.2019ÜSTÜ ÖRTÜLEN REZALET
YAZARIMIZ YAVUZ KOCAÖMER`İN TÜM YAZILARI:

Yükleniyor...
YAZARIMIZDAN
GURUR TABLOMUZ
Yıl Altın Gümüş Bronz
2008 1 0 1
2012 1 5 4
2016 3 1 5

TOKYO 2020 GERİ SAYIM BAŞLADI

Tokyo 2020 Paralimpik Oyunları
25 Ağustos - 6 Eylül
SINIFLANDIRMA Dünya Anti-Doping Ajansı