ÜSTÜ ÖRTÜLEN REZALET

Bir engelliler spor federasyonunun başkan vekilinin, birçok engelli sporcuya cinsel tacizde bulunduğu iddia ediliyor. Bu hususla ilgi Ankara Cumhuriyet Başsavcılığı’na birçok şikâyette bulunulduğu söyleniyor. Elimizdeki bilgiye göre, bu sporculardan bir tanesi Cumhuriyet Başsavcılığı’na, bundan 3 sene önce şöyle bir şikâyette bulunuyor: 

"Adı geçen şahıs, iş yerimizden alacağımız izinleri takip etmekte olduğundan,  birkaç kez bana  "Benimle birlikte olursan,  izin yazını hemen hallederim" gibi cinsel anlamda beni taciz eden sözler söyledi. Alanya’daki bir otelde, futbol müsabakalarına katılmak için gittiğimde, odama, kapının anahtarını açarak girdiğim sırada, elini belime attı, beni boynumdan öpmeye çalıştı. Bende kendisini itekledim, ne yaptığını sordum. ‘"Ne olacak sanki, bir şey yapmıyorum, seni öpüyorum‘’ dedi.

Bu yazılı başvurudan sonra neler olduysa, kimler devreye girdiyse, bu ve bunun gibi mağdur sporcular (muhtemelen tehdit altında kalarak ve kendilerini güvende hissetmedikleri ve korktukları için) şikayetlerini geri almak durumunda bırakılmışlardır diye düşünüyoruz.

Bu federasyonun başkanı da bu bilgilere sahip olduğu halde, kendisine isnat edilen diğer yolsuzluk suçlamalarında olduğu gibi, bunun da üstünü kapatmaya çalışıyor.

Bunları neden mi yazdık? Artık Gençlik ve Spor Bakanlığı, özellikle bu tip taciz olaylarında gerekenleri yapmalıdır. Hem engelli sporları camiasının, hem de Türk sporunun bu tür utanç verici hadiselerle anılmasının önüne geçmelidir. Yoksa, yapanın yanına kar kalacağı ve yeni rezaletlerin önünü açacağı gibi Türk sporu da büyük zararlar görmeye devam edecek.  Özellikle bahsettiğimiz bu federasyonda bir süre sonra aileler haklı olarak çocuklarını spor yapmaya göndermeyebilirler. Kaybeden ise elbette Türk sporu olur. 

Not: Okuyucularımızın mübarek Ramazan Bayram’ın kutlar, huzur içinde geçirmelerini dilerim.

                                                                                         
     
                                                                                                   Milliyet Gazetesi  02.06.2019
YAZARIMIZ YAVUZ KOCAÖMER`İN TÜM YAZILARI:

Yükleniyor...
YAZARIMIZDAN
GURUR TABLOMUZ
Yıl Altın Gümüş Bronz
2008 1 0 1
2012 1 5 4
2016 3 1 5

TOKYO 2020 GERİ SAYIM BAŞLADI

Tokyo 2020 Paralimpik Oyunları
25 Ağustos - 6 Eylül
SINIFLANDIRMA Dünya Anti-Doping Ajansı