Görme Engelliler Spor federasyonu       


Bir görme engeli spor kulübü başkanımız aldığımız mailde şöyle diyor: ‘’Türkiye Görme Engelliler Satranç Şampiyonası`nın geçmiş yıllarda olduğu gibi karne tatillerinde yapılmasının küçük yaştaki öğrencilerin katılımı açısından çok yararlı olacağını, gerçekten bu spora ilgi duyanların, öğretmenlerinin nezaretinde  katılacağını belirtmiştik. Gençlik ve Spor Bakanlığı  Rehberlik ve Denetim  Başkanlığı’ndan 17.01.2020 tarihinde aldığımız  bir yazıda ,Görme Engelliler Federasyonu`nun ikaz edildiği bildirilmişti. Buna rağmen Federasyon Yönetimi, Türkiye Satranç Şampiyonası`nın karne tatili sonrası, eğitimin  başladığı 03-08 Şubat 2020  tarihine denk getirmiştir. Böylelikle gerçekten müsabakaya katılmak isteyen küçük yaşta öğrencilerin öğretmenleri nezaretinde katılımları engellenmiştir.  Dolayısıyla asıl amacı satranç sporu olmayan turistik gezi amaçlı insanların katılımı sağlanmıştır.  

Örneğin; müsabakaya katılan bazı kişilerin, aldıkları alkolün etkisiyle başka odalar basılmış, jandarmalar otele gelerek olayların büyümesini engellemiştir.  

Olaylar bununla kalmamış, sanki orada spor müsabakası yapılmamış gibi, önüne gelen kontrolsüz şekilde alkol alarak  görme engelli bir  sporcuya yakışmayacak tutum ve davranışlar sergilenmiştir. Lobide sızıp kalanları mı, 10 yaşında ki çocuğa alkol verilmesini mi ,aşırı alkolün etkisiyle  turistlerin rahatsız edilmesini mi anlatalım ? ``
 
Bu organizasyon konusunda yaşanmış bir takım olumsuzlukları  daha artık burada yazmak istemiyoruz. Bakalım bu konuda Gençlik ve Spor Bakanlığımız ne yapacak ?       


                                                                                                         Milliyet 01.03.2020                                                                                          


YAZARIMIZ YAVUZ KOCAÖMER`İN TÜM YAZILARI:

Yükleniyor...
YAZARIMIZDAN
GURUR TABLOMUZ
Yıl Altın Gümüş Bronz
2004 1 0 1
2008 1 0 1
2012 1 5 4
2016 3 1 5

TOKYO 2021 GERİ SAYIM BAŞLADI

Tokyo 2020 Paralimpik Oyunları
24 Ağustos - 5 Eylül
SINIFLANDIRMA Dünya Anti-Doping Ajansı