TARİHÇE

Tekerlekli sandalye tenisi 1970’lerde Amerika’da gelişmiştir. Uluslararası Tekerlekli Sandalye Tenis Federasyonu (IWTF) 1988 yılında kurulmuştur. 10 yıl sonra IWTF, Uluslararası Tenis Federasyonuyla (ITF) birleşerek ortadan kalkmıştır. Şimdi tekerlekli sandalye tenisiyle ilgili tüm konulardan ITF sorumludur ve tüm tekerlekli sandalye tenis üye ülkelerini içeren IWTA tarafından haberdar edilir. 

TANIM VE KURALLAR


Tekerlekli sandalye tenisi tek ya da her iki alt ekstremitedeki motor fonksiyonunu kaybetmiş 2 (tekler) ya da 4 (çiftler) sporcu arasında oynanır. Kuadriplejiler için veya alt ekstremitede motor fonksiyon kayıplı atletler ve fonksiyonel yetersizlik veya üst ekstremitelerde ampütasyonu olan atletler için özel bir sınıf vardır. Tekerlekli sandalye tenisi paralimpik oyunları 6 kategori içerir. 
-Tek Erkekler 
-Tek Bayanlar 
-Çift Erkekler 
-Çift Bayanlar 
-Tek Kuadlar 
-Çift Kuadlar 

KLASİFİKASYON

Hem erkek hem de bayan müsabakalarında seçilebilme koşulları omurga yaralanması, ankiloz, ampütasyon veya diğer uzuv (kol-bacak) eksikliği gibi kalıcı ve önemli kayıplardır.  
Tekerlekli sandalye tenisi ilk kez 1988 Seul Paralimpik Oyunlarında bir tanıtım amaçlı olarak yapıldı ve 1992 Barselona Paralimpik Oyunlarında, paralimpik oyun programına alındığı açıklandı. Spor o günden beri hızla gelişerek 70’ten fazla ülkede yayıldı. İlk defa 2004 Atina Paralimpik Oyunlarında kuadriplejikler tek ve çift müsabakalara katılma hakkını aldılar.
Tekerlekli sandalye tenisinde amaç raketle topa vurup, filenin üzerinden geçmesini sağlayarak, rakip sahanın alanına düşürmektir. 
Tekerlekli sandalye tenis kuralları birkaç istisna dışında ITF kurallarını ihtiva eder. 
a)Tekerlekli sandalye tenis oyuncusunun topu 2 kez sektirmesine izin verilir. 3.kez sekmesinden önce top sporcu tarafından karşı korta gönderilmelidir. Topun ikinci sekişi kort dışında da olabilir. 
b)Tekerlekli sandalye vücudun bir bölümü olarak kabul edilir ve bir sporcunun vücuduna uygulanabilen tüm kurallar, tekerlekli sandalye için de geçerlidir. 
3 setlik bir maçın 2 setini alan oyunun galibidir ya da takımıdır. Bir seti kazanmak için oyuncu ya da takım 6 oyun kazanmak zorundadı. (tie-break ile beraber 6:6)
Kuad bölümü için seçilebilme koşulu ise oyuncunun üç ya da daha fazla uzvunun kaybı gereklidir.
Tüm diğer gerekli koşullar ITF’in resmi web sayfasından öğrenilebilinir.
www.itftennis.com/wheelchair

PARALİMPİK SPORLAR


Tekerlekli Sandalye Tenisi

YAZARIMIZDAN
GURUR TABLOMUZ
Yıl Altın Gümüş Bronz
2004 1 0 1
2008 1 0 1
2012 1 5 4
2016 3 1 5

TOKYO 2020 GERİ SAYIM BAŞLADI

Tokyo 2021 Paralimpik Oyunları
24 Ağustos - 5 Eylül
SINIFLANDIRMA Dünya Anti-Doping Ajansı