TARİHÇE

Tekerlekli Sandalye Eskrim Sir Ludwig Guttman tarafından the Stoke Mandeville Hastanesi’nde geliştirilmiştir. Ve ilk defa 1960 Paralimpik Oyunları’nda Roma’da sunulmuştur.

TANIM VE KURALLAR


İzleyici tarafından Tekerlekli Sandalye Eskrim sporunun en dikkat çekici tarafı sporcuların yere bağlanmış tekerlekli sandalyeler üzerinde yarışmalardır. Herhalükarda bu sandalyeler sporculara sadece bedenlerinin üstünü hareket ettirme serbestisini sağlar ve oyun, engelsizler Eskrim yarışlarındaki kadar hızlıdır. Ampüte, spinal yaralanma veya serebral palsili  kadın ve erkekler Foil, Epee (kadın ve erkekler) ve Sabre (erkekler) yarışlarında yarışmaya uygundur. 
Tekerlekli Sandalye Eskrim’de  sporcular arasında sabitlenmiş mesafe vardır.  Foil ve sabre yarışlarında hedef, engelsiz yarışlarıyla tamamen aynıdır.

KLASİFİKASYON

Sporcunun, kalıcı bir engellilik dolayısıyla ayakta eskrim yapamıyor olması tekerlekli sandalye eskrimine elverişli olması demektir. Spor sınıfları aşağıdaki gibidir:
Klas 1A
Oturma dengesi olmayan, oyun oynadığı kolunda engeli olan sporcular.  Yerçekimine karşı etkili dirsek hareketi olmayan ve silahın bandajla sabitlenmesini  gerekli kılan el hareketi olmaması.
Klas 1B
Oturma dengesi olmayan ve eskrimli eli etkilenmiş olan sporcular. Fonksiyonel dirsek hareketi olan fakat parmaklarda fonksiyonel bükülme olmayan.  Silah bir bandajla sabitlenmelidir.  Tamamlanmış tetraplejik C7/C8 derecesi veya daha yüksek tamamlanmamış lezyon ile mukayese edilebilir.
Klas 2
Oturma dengesi olan ve eskrimli kolu normal olan sporcular, paraplejik tip D1-D9 (Fonksiyonel testleri 1 ve 2- toplamda 4 puandan fazla olmayan) veya eskrimli kolu minimumda etkilenmiş olan tamamlanmamış tetraplejik ve iyi oturma dengesi olan sporcular .
Epee yarışlarında bel üstündeki her yer hedeftir, bel altında giyilen bir koruyucu ise temasın iptaline yardım eder. Ayaklar ayaklıkta,  sporcu ise oturarak kalmalıdır. Sandalye, central bar’a 110 derecelik bir açıyla sabitlenmelidir.
Ana amaç engelsiz yarışlarıyla aynıdır. Foil ve Epee’de kadın ve erkekler için bireysel ve takım yarışları dahil edilmiştir. Sabre yarışları sadece erkeklerle kısıtlanmıştır.
Sporun idari organı Uluslararası Tekerlekli Sandalye ve Ampüte Spor Federasyonudur (IWAS). Detaylı bilgi için www.iwasf.com sitesini ziyaret edebilirsiniz.
Klas 3
İyi oturma dengesi olan sporcular, bacak desteği olmayan ve normal eskrimli kolu olan sporcular, örn. Paraplejik D10’dan L2’ye kadar. (Fonksiyonel testler 1 ve 2 pozitif- 5’den 9’a kadar bir puan skoruyla) Diz üstü çift ampütasyon veya D10 üzeri tamamlanmamış lezyon veya bunun gibi engellilikler bu sınıfa dahil edilebilir ancak bacaklar oturma dengesini tutmaya yardım eder şekilde olmalıdır.
Klas 4
Alt bacak desteğiyle iyi bir oturma balansı olan ve normal eskrimli kolu olan sporcular, örn. L4 altında lezyon veya bunun gibi bir engellilik. (Testler 3 ve 4 pozitif en az 5 puanla)
Serebral lezyon veya şüphe durumunda bile sporcuyu eskrim esnasında izleyerek  değerlendirmeyi bitirmek gereklidir.

PARALİMPİK SPORLAR


Tekerlekli Sandalye Eskrim

YAZARIMIZDAN
GURUR TABLOMUZ
Yıl Altın Gümüş Bronz
2004 1 0 1
2008 1 0 1
2012 1 5 4
2016 3 1 5

TOKYO 2020 GERİ SAYIM BAŞLADI

Tokyo 2021 Paralimpik Oyunları
24 Ağustos - 5 Eylül
SINIFLANDIRMA Dünya Anti-Doping Ajansı