TARİHÇE

Tekerlekli Sandalye Basketbolu aslen 2. Dünya Savaşı gazileri tarafından Amerika’da 1945/1946’da geliştirildi. Aynı zamanlarda Sir Ludwig Guttman da Tekerlekli Sandalye Netball isimli benzer bir sporu, Spinal Rehabilitasyon Hastanesi’nde –Stoke Mandeville-İngiltere’de- savaş gazilerinin rehabilitasyonu amacıyla geliştirdi.  ABD Tekerlekli Sandalye Basketbol Takımı

TANIM VE KURALLAR


Tekerlekli Sandalye Basketbolu erkek ve kadın sporculara açıktır ve 5’er kişilik 2 takım tarafından oynanır.  Fonksiyonel yapabilirliklerine bağlı olarak her oyuncuya 0.5’ten başlayan (ağır engelli) 4.5’a kadar bir puan değeri verilir.  Oyun esnasında her takımdaki 12 oyuncudan 5’i sahadadır ve oyun sırasında her takımın toplam puan değeri 14 puanı geçmemelidir. 

KLASİFİKASYON

1982’de Tekerlekli Sandalye Basketbolu  tıbbi klasifikasyon sisteminden fonksiyonel klasifikasyon sistemine geçti. Bu sistemde oyuncular oyunu oynamada yapabilirliklerine göre test edildiler, tıbbi engellerine göre değil. Bu, Tekerlekli Sandalye Basketbolunun oyuna farklı engelliliği olan sporcuları  dahil eden ilk spor olmasını sağladı. Klasifikasyon sistemi,  tecrübeli oyuncular, koçlar ve klasifikasyoncuların her fırsatta sistemin değerlerini 

1955’te Uluslararası Stoke Mandeville Oyunlarında ilk defa yarıştığında İngiliz sporu Netball’un backboard’u yoktu. Gelecek yıllardaki oyunlarda bu düzeltildi. Bugünden sonra bu spor dünyaya yayıldı ve 1960’da Roma Paralimpik Programda tanıtıldı. Paralimpik oyunlarda en popüler sporlardan biridir. Bedensel engelli sporcular için tasarlanmıştır.
Her takımın hedefi karşı tarafın potasına sayı atmaktır ve karşı takımın topa hakim olmasına ve skor yapmasına engel olmaktır.  Sahanın ölçüsü ve potanın yüksekliği engelsiz basketboluyla aynıdır. 

Uluslararası Tekerlekli Sandalye Basketbol Federasyonu (IWBF), Tekerlekli Sandalye Basketbolu için dünyadaki idari organdır ve 2009’daki bu spor dünyada 80 ülkede oynanmaktadır.
tartışmaları sonucu verdikleri bilgilerle gelişmeye devam ediyor. Klasifikasyon Sistemi her oyuncuya 1, 1.5, 2, 2.5, 3, 3.5, 4 veya 4.5’luk klasifikasyon veriyor. Bir takım sahada  14 puandan daha fazlasıyla oynayamıyor. Bu şekilde, her iki takımın da oyuncuları arasında mümkün olabilen en adil balansın olması garanti ediliyor. IWBF bu sistemle gurur duymaktadır çünkü sistem,  değerlendirmede oyuncunun engellilik durumunu değil, basketbol yeteneğini ortaya çıkarıyor.

TS Basketbol U 22 Avrupa Şampiyonu Büyük Britanya`yı 53-38 yenen Türkiye oldu.Genç Millilerimizi başarılarından ötürü tebrik ediyor daha nice zaferlere  yelken açmalarını diliyoruz.

GÜNCEL

PARALİMPİK SPORLAR


Tekerlekli Sandalye Basketbolu

Rio 2016 - Türkiye - İngiltere
YAZARIMIZDAN
GURUR TABLOMUZ
Yıl Altın Gümüş Bronz
2004 1 0 1
2008 1 0 1
2012 1 5 4
2016 3 1 5

TOKYO 2020 GERİ SAYIM BAŞLADI

Tokyo 2021 Paralimpik Oyunları
24 Ağustos - 5 Eylül
SINIFLANDIRMA Dünya Anti-Doping Ajansı