Tekerlekli sandalye basketbol 2024 Paris Paralimpik Oyunları’ndan çıkarıldı.

23-25 Ocak Almanya’nın Bonn kentinde gerçekleşen IPC yönetim kurulu toplantısında alınan kararın sebebi Uluslararası Tekerlekli Sandalye Basketbol Federasyonu’nun (IWBF) sınıflandırma kodlarına tam olarak uymaması.

IPC, IWBF`nin Atlet Sınıflandırma Koduna uyumunu iyileştirmek için harekete geçme konusunda birçok kez başarısız olmasının ardından bu kararı almıştır.

IPC Başkanı Andrew Parsons şunları söyledi: “Tekerlekli sandalye basketbolunun Paralimpik Oyunlardaki en popüler sporlardan biri olduğunu takdir ediyoruz, ancak bu IWBF`nin kuralların üstünde olduğu anlamına gelmiyor.

“Sporcu sınıflandırması tüm Paralimpik sporların ayrılmaz bir parçasıdır ve herhangi bir sporun IPC Sporcu Sınıflandırma Koduna uymaması, rekabetin bütünlüğünü tehdit edebileceği için kritik öneme sahiptir.

IWBF 2021 Ağustos ayına kadar sınıflandırma konusunda IPC uyumluluğunu sağlaması için zamanı vardır. IPC, gelen bu çalışmaları değerlendirip 2024 Paris Paralimpik Oyunları`nda tekerlekli sandalye basketbolun tekrar programa alınmasını gözden geçirecektir.

Tokyo 2020

IPC onaylı eylem planının bir parçası olarak IPC Yönetim Kurulu, IWBF`ye IPC Sporcu Sınıflandırma Koduna uyması için geçici bir uzatma vermiştir. Bu uzatma dönemi boyunca, 4.0 ve 4.5 spor sınıflarına sahip Tokyo 2020 Paralimpik Oyunlarında yarışacak tüm tekerlekli sandalye basketbolcularının uygunlukları 29 Mayıs 2020`ye kadar yeniden değerlendirilmelidir. Sınıflandırma Koduna göre uygun değeri bulunmayan oyuncuların oyunlarda yarışmasına izin verilmeyecektir.

Herhangi bir aşamada IPC, onaylanmış eylem planına uyulmadığını düşünürse, IPC Yönetim Kurulu bir dizi tedbiri değerlendirebilir. Bu tedbir Tokyo 2020 Paralimpik Oyunları’ndan tekerlekli sandalye basketbolun hariç tutulmasını da içerebilir.

TÜM HABERLER:

Yükleniyor...
YAZARIMIZDAN
GURUR TABLOMUZ
Yıl Altın Gümüş Bronz
2004 1 0 1
2008 1 0 1
2012 1 5 4
2016 3 1 5

TOKYO 2021 GERİ SAYIM BAŞLADI

Tokyo 2020 Paralimpik Oyunları
24 Ağustos - 5 Eylül
SINIFLANDIRMA Dünya Anti-Doping Ajansı