Skandal üstüne skandal!

Geçtiğimiz yıl Eylül ayında bu sütunlarda , 20–26 Ağustos 2018 tarihlerinde Berlin’de düzenlenen Para Atletizm Avrupa Şampiyonası’nda yarışların son günü T53–T54 sınıfı bayanlar 800 metre yarışında Dünya Şampiyonu sporcumuz Hamide Kurt Doğangün farklı sınıf  yarışmacısı olmasına rağmen 3’üncü oldu ve bronz madalya kazandı. T53 bayanlar 100 metre finaline Hamide ile birlikte Zeynep Acet ve Nurşah Usta koşacaklardı, ancak bu 3 sporcumuz da yarışmaya geç kaldığından yarışa alınmadılar.

Şimdi de geçtiğimiz ay  29-30 Ağustos 2019 tarihlerinde Fransa’nın başkenti Paris’te yapılan Geleneksel Engelliler Atletizm Turnuvası`nda T53-T54 100 metre tekerlekli sandalye bayanlar yarışında Zeynep Acet, Zübeyde Süpürgeci ve Hamide Kurt Doğangün’e yarıştan bir akşam evvel ertesi gün yarışları olmadığı söylendi ve bu konuda organizasyon komitesinden bir mail geldiği belirtildi. Oysa ertesi sabah bu sporcularımızdan birisi tesadüfen internete baktığında yarışlarının olduğunu gördü. Yine aynı antrenör,  yine aynı şeyler, kafile başkanı kim belli değil, o akşam nerededir, nasıl böyle bir hata yapıldı ses yok. Sporcularımız tesadüfen haber alarak taksi ile yarışma yerine gidiyorlar ve tabii giremeyecekleri yarışın çoktan bittiği kendilerine söyleniyor.

Bir skandal da 800 metre tekerlekli sandalye yarışında yaşanıyor.  Bu branştaki başarılı sporcumuz Hamide  Kurt Doğangün’ün başına da bir başka olay geliyor. Listelere baktığında kendisinin 800 metre yarışı için kaydının yapılmadığını görüyor. Nedendir, niyedir bilen yok. Her zaman söylüyoruz, geçen sene de bekledik, acaba ne yapacak Gençlik ve Spor Genel Müdürlüğü, Gençlik ve Spor Bakanlığı Teftiş Kurulu?  Ancak ses yok! Böyle devam ediyor ve bu kadar zor şartlar altında antrenman yapan ve yarışlara katılan sporcularımız Bedensel Engelliler Spor Federasyonu’nun ilgisizliği ve bilgisizliği dolayısıyla bu uluslararası yarışmalarda ve şampiyonalarda yer alamıyorlar.

Bakalım bu olaydan sonra da herhangi bir devlet kurumundan veya bu federasyondan bir cevap gelecek mi?

Böyle devam ederse IPC Para Atletizm birgün Türkiye’yi yarışmalara katılmaktan men edebilir.  

                                                                                                         08.09.2019 MİLLİYET

YAZARIMIZ YAVUZ KOCAÖMER`İN TÜM YAZILARI:

Yükleniyor...
YAZARIMIZDAN
GURUR TABLOMUZ
Yıl Altın Gümüş Bronz
2004 1 0 1
2008 1 0 1
2012 1 5 4
2016 3 1 5

TOKYO 2021 GERİ SAYIM BAŞLADI

Tokyo 2020 Paralimpik Oyunları
24 Ağustos - 5 Eylül
SINIFLANDIRMA Dünya Anti-Doping Ajansı