RUM LİGİNE Mİ KATILALIM?       

KKTC Aspelya Engelliler Spor Kulübü Başkanı Emir Koyuncu’dan bir mail aldık. Aşağıda sizlerle aynen paylaşıyoruz:

Yavuz Bey’in engelli sporlarına verdiği değeri bildiğim için ve haksızlıkların üzerine gittiğini gördüğümden dolayı bu mesajı yazmak istedim.

Ben ve eşim Aliye Koyuncu yıllarca TC Milli Takımı dahil, tekerlekli sandalye basketbol branşında ter dökmüş sporculardık. 2018 Aralık ayında KKTC’de kulüp kurarak, sporculara bilgimizi aktarmak, yeni sporcular yetiştirmek istedik. Geçen hafta T.C. Federasyonunun, liglere katılmak istediği tüm şartları da yerine getirerek lige katılma başvurusunu yaptık. Fakat bize çok saçma bir cevap verilerek lige katılmamız engellendi. Gerekçe olarak T.C.’de tescilli bir kulüp olmadığımız gösterildi.

Oysa şu an 1. Lig’de oynayan, 1996 yılından beri ligde olan diğer Kıbrıs takımı için böyle bir şart hiçbir zaman istenmedi. Diğer takım T.C. ile KKTC arasında 1995 yılında imzalanan spor işbirliği protokolü gereği lige katılmıştı. Bizde aynı protokol ve devamında daha önce imzalanmış  iki ülke arasındaki protokollere dayanarak bu başvuruyu yaptık.

Eşim aynı zamanda hukuk fakültesi mezunu olarak federasyona böyle bir şartın istenmesinin hukuka uygun olmadığını, çünkü kulübün T.C.’de değil KKTC’de tescilli bir kulüp olduğunu aktardı. Akabinde ben Federasyon Başkanı Arif Ümit Uztürk‘le de görüştüm. Bana çok  bambaşka bir sebep söyledi. Bizim lige katılmamız federasyona mali külfet olur gibi saçma bir gerekçe sundu. O zaman hiçbir kulüp katılmasın, federasyonumuz zengin olsun! Federasyonun amacı bu mudur? Simdi biz ne yapalım? Anavatanımız Türkiye dururken, gidip hiç istemediğimiz Rum ligine mi katılalım?

Şimdi Sorularımız:

1-   Hani Bedensel Engelliler Spor Federasyon Başkanı Arif Ümit Uztürk sponsorlar bulmuş idi? Ayrıca T.C. devletinin yaptığı anlaşmaları uygulamama yetkisini nereden aldınız?

2-   1995 yılında KKTC ile T.C. Bakanlıkları arasında imzalanan spor alanında işbirliği protokolünün Madde II’si neden uygulanmıyor ?  

3-   Sayın Gençlik ve Spor Bakanım, Dr. Mehmet Muharrem Kasapoğlu, lütfen bu konuya bir el atar mısınız ?                                                                                                                 04.08.2019 / Milliyet


YAZARIMIZ YAVUZ KOCAÖMER`İN TÜM YAZILARI:

Yükleniyor...
YAZARIMIZDAN
GURUR TABLOMUZ
Yıl Altın Gümüş Bronz
2008 1 0 1
2012 1 5 4
2016 3 1 5

TOKYO 2020 GERİ SAYIM BAŞLADI

Tokyo 2020 Paralimpik Oyunları
25 Ağustos - 6 Eylül
SINIFLANDIRMA Dünya Anti-Doping Ajansı