ÖYKÜ OKULA BAŞLADI

25 Şubat 2019 tarihinde ‘Öykü iyi bir eğitim almasın mı?’ başlıklı bir yazı yazmıştık. O yazımızda, İzmir Çiğli İlçe Milli Eğitim Müdürlüğü ile İzmir İl Milli Eğitim Müdürlüğü’nün birbirlerinden habersiz yaptıkları saçmalıkları anlatmıştık.

Ne hikmetse aynı gün, hem İlçe Milli Eğitim Müdürlüğü’nden hem de İzmir İl Milli Eğitim Müdürlüğü’nden Öykü’nün ailesi arandı. İzmir Çiğli’deki Mesleki ve Teknik Anadolu Lisesi’nde (İMKB) ertesi günden itibaren eğitimine devam edeceği bildirildi.

Biz bir süre bekleyip Öykü’nün ailesini aradık. Sevinçli olduklarını, Öykü’nün okuluna gittiğini ve yakında kendisinin de içinde olacağı bir orta engelli sınıfının açılacağını söylediler.

Sayın Milli Eğitim Bakanım

Göreve geldiğinizden beri, eğitimimizle ilgili olumlu çalışmalarınızı şükranla karşılıyoruz. Tabii ki Türkiye’nin her tarafına yetişmeniz mümkün değil. Elbette her kurumda olduğu gibi, sizin kurumunuzda da bulunduğu yeri hak etmeyen birçok çalışanınız vardır. Sizlerden ricamız, özellikle engelli çocuklarımızın eğitimi konusunda, olanakların elverdiği ölçüde, yukarıdaki örnekte olduğu gibi, eğitimcilikle ilgisi olmayan çalışanların eğitim konusunda yetiştirilmesi. Bu engelli çocuklarımızın eğitimlerine huzur içinde devam edebilmeleri için çok önemli.

KALITSAL CÜCELİK İLE İLGİLİ MÜCADELEKalıtsal cüceliğin tıptaki adı akondroplazi. Bu konuda Umut Kösemen kardeşimiz yıllardır mücadele veriyor. Umut Kösemen, 6 yıl önce Kamu Denetçiliği Kurumu’na (KDK) ilk kez kendisinin başvurduğunu belirterek, son alınan karardan çok mutlu olduğunu her yerde anlatıyor. Kamu Denetçiliği Kurumu’ndan kısa bir süre önce yapılan açıklamada: KDK’nın, akondroplazi’li bireylerin engelli haklarından yararlanması için tavsiye ettiği yönetmelik değişikliği konusunda sürdürdüğü çalışmalar nihayet güzel bir sonuçla taçlandı. ‘Çocuklar İçin Özel Gereksinim Değerlendirmesi Hakkında Yönetmelik’ ve ‘Erişkinler İçin Engellilik Değerlendirmesi Hakkındaki Yönetmelik’ 20 Şubat 2019 tarihli ve 30692 sayılı Resmi Gazete’de yayınlandı. Böylece KDK’nın verdiği tavsiye kararları doğrultusunda akondroplazi’nin engel oranlarının yayınlanan kılavuzda yüzde 40 ile yer aldığı görüldü. Bu okuduklarınız Hürriyet Gazetesi’nin konu ile ilgili haberinden.

Almanya’da durum

Almanya’da yaklaşık 100 bin büyümesini tamamlayamamış, yani bizdeki halk arasındaki ifadeyle cüce var; boyları 80-140 santim arasında. Bu kişiler yıllardır ağır engelli haklarından yararlanıyorlar. Bizde ise, İzmirli Umut kardeşimizin başvurusu ve KDK’nın konuyu ciddiyetle incelemesinden sonra, 2019 yılında engelli sayıldıkları kabul ediliyor. Çok geç de olsa Kamu Denetçiliği Kurumu’nun emeklerine ve aldıkları bu karara şükranlarımızı sunuyoruz.

ÇENGELLİ PANO

‘Yolsuzluk beni üzdü’


■ Dünyanın birçok yerinde engelli bireyleri topluma kazandırmak, onlara destek olmak için faaliyette bulunan sayısız kurum ve kuruluş var. Ben de TESYEV ailesinin bir parçası olarak Sayın Yavuz Kocaömer’in yazılarını takip ederken üzücü bir durumdan haberdar oldum. Rusya’da engelli bireyler üzerinden yapılan yolsuzluklar beni derinden üzdü. Bu tür hassas konuların çıkar ilişkisi için kullanılması insanlık adına yapılacak en kötü ve üzücü suçlardan biri. Umuyorum başka hiçbir ülkede böyle olaylar bir daha yaşanmaz.

Ç.E. C. Yıldız Teknik Üniversitesi Kimya-Metalürji Fakültesi Metalürji ve Malzeme Mühendisliği

Kitap ve mektup bekliyoruz

3 senedir cezaevindeyim. 26 yaşındayım. Daha 8 sene cezam var. Liseyi bitirdim. Üniversite sınavlarına hazırlanacağım ama maddi yetersizlik yüzünden üniversiteye ve İngilizce dil sınavına hazırlık kitaplarını alamıyorum. Değerli Posta okurları ve yardımseverlerden bana ders kitapları göndermelerini rica ediyorum. 

Hakan Uran T Tipi Kapalı Cezaevi C/4 Koğuşu Beşikdüzü / Trabzon

■Yalnızlığımı paylaşacak İstanbul’daki arkadaşlardan mektup bekliyorum. Umarım ülkemin güzel insanları beni burada yalnız bırakmaz. Herkese teşekkür ederim. 

Taner Filiz 1 no’lu L Tipi Kapalı Cezaevi E-10 Koğuşu Silivri / İstanbul

■Okumayı ve yazmayı seviyorum. Benim gibi yalnız arkadaşlardan mektup bekliyorum. 

Rahmi Aktar Bartın Kapalı Ceza İnfaz Kurumu A-21 Koğuş / Bartın

■ 3 yıldır cezaevindeyim. Kitap okumayı çok seviyorum. Eğer okuduğunuz romanlardan varsa gönderir misiniz? 

Erol Uçar M Tipi K.C.İ.K. A-3 Koğuşu Zile / Tokat

■ 42 yaşındayım, 2 seneye yakındır ceza evindeyim. Gerçekten yüreğinde merhamet olanlardan bu zor günlerimde moral olacak mektup arkadaşı arıyorum. 

Engin Suna E Tipi Kaplı Ceza İnfaz Kurumu C-7 Koğuşu Ümraniye / İstanbul
Yazının gazete görünümü için Tıklayınız                                                                                                       18.03.2019 - Posta

YAZARIMIZ YAVUZ KOCAÖMER`İN TÜM YAZILARI:

Yükleniyor...
YAZARIMIZDAN
GURUR TABLOMUZ
Yıl Altın Gümüş Bronz
2008 1 0 1
2012 1 5 4
2016 3 1 5

TOKYO 2020 GERİ SAYIM BAŞLADI

Tokyo 2020 Paralimpik Oyunları
25 Ağustos - 6 Eylül
SINIFLANDIRMA Dünya Anti-Doping Ajansı