ÖYKÜ İYİ BİR EĞİTİM ALMASIN MI?

Bir süre önce ilksesgazetesi.com’da ‘Bir annenin isyanı: Kendim eğitirim’ başlıklı bir haber okuduk. Haberde down sendromlu kızımız Öykü’nün, eğitim hayatı boyunca hangi engellerle karşılaştığını anlatılıyordu. Bunun üzerine aile ile temasa geçtik. Aşağıda Öykü’nün ailesinden gelen maili aynen sizlerle paylaşıyoruz. Herhalde İzmir İl Milli Eğitim Müdürlüğü’nün bu yaşananlara vereceği bir cevap vardır?

Araştırdık“

Kızım Öykü, İzmir Menemen Şehit Kemal Ortaokulu özel eğitim sınıfından ‘orta ağır’ dereceli mezun oldu. Biz kızımızın iş okullarında değil, normal çocukların içinde eğitim alması için meslek liselerinin özel eğitim sınıfında okumasını istedik. Çünkü iş okullarına giden çocukların velileri memnun değiller. Biz de okullara gittik ve gördük, gerçekten iyi değil. Bundan sonra kızım için lise araştırmaya başladık.

Okul bulduk

Menemen’de okul yönetimleri özel eğitim sınıfı açmayı kabul etmediler. “Sınıf yok” diyerek sorumluluk almaktan korktular. En yakın İzmir Çiğli’deki Mesleki ve Teknik Anadolu Lisesi’ni (İMKB) bulduk. Bu okulda özel eğitim sınıfı vardı. Rehberlik ve Araştırma Merkezi’ne (RAM) giderek, “Kızımız bu liseye gidebilir mi?” diye sorduk.
“Raporunun yenilenmesi gerekir” şeklinde cevap verdiler. Çünkü Öykü, orta okuldan ‘orta ağır’ dereceli mezun.

Kayıt yapıldı

Kızım Öykü, RAM tarafından yeniden değerlendirildi. ‘Orta hafif’ olarak rapor verdiler. Bu rapordan sonra “İMBK lisesine gönderilmesinde bir sakınca yoktur” dediler. Kuruldan aldığımız bu rapor ile sistem, “Öykü kabul ederse kayıt olur ve okulda okuyabilir” diye olur verdi. “Tamam” dedik. “Bir hafta sonra okula gidip sorun, ilçe milli eğitim müdürlüğü kayıt için okula yazı gönderecek” dediler. Bir hafta sonra okula gidip sorduk, Öykü için yazının geldiğini ve kayıt yapacaklarını söylediler. Böylelikle kaydımız yapıldı, okula başladık. Kızınızı alın Bir aydan sonra okul yönetimi bir yazı geldiğini söyledi ve “Kızınızı okuldan almanız gerekiyor” dedi. Ne olduğunu öğrenmek için ilçe milli eğitim müdürlüğüne gittik. İzmir Milli Eğitim Müdürlüğü’nden böyle bir yazı geldiğini söylediler. Ama itiraz etme hakkımız olduğunu ve itiraz dilekçesi yazmamızı istediler, yazıp verdik. Dilekçenin cevabı gelinceye kadar okula devam etmemizde sakınca olmadığı söylendi. Ve okula devam ettik. Öykü’yü okulda çok sevdiler. Öykü de okulda istediğimiz gibi eğitim alıyor ve sosyal yönde gelişim sağlıyordu. Okulla ve öğretmenlerimizle hiçbir sorun yaşamadık.

Başa döndük

Sömestre tatiline 1 hafta kala, kızımın OÇEM’e yani Otistik Çocuklar Eğitim Merkezi’ne nakil olduğunu bildiren bir yazı gelmiş. Yazı eşime iletilmiş. Kızım çölyak hastalığı olduğu için annesiyle birlikte okula gidip geliyordu. Biz yine neden böyle olduğunu öğrenmek için ilçe milli eğitim müdürlüğüne gittik. Bize, kızımın orta öğretim mezuniyet derecesi orta ağır olduğu için eğitim sistemi gereği Emiralem Sabahat Akşıray Otistik Çocuklar Eğitim Merkezi’ne (OÇEM) ya da iş okullarına gitmesi gerektiğini söylediler. Biz zaten kızımın daha iyi eğitim alması için bu okullara gitmesini istemiyorduk, tekrar başa döndük.

Okula göndermiyoruz

Bu olanlardan sonra bizim ve kızımın psikolojisini siz düşünün. Ailece çöktük. Bu saatten sonra biz nasıl kızımızı tekrar bu okullara gönderelim? İyi bir seviyeye geldikten sonra niye daha düşük olan diğer okullara verelim? Etrafında iyi bir örnek olmayacak ki. Down sendromlu çocukların görselleri kuvvetli. İyi örnekler olacak ki ilerlesinler, topluma karışsınlar. Biz bu sorun çözüme kavuşuncaya kadar okula göndermek istemiyoruz. Şu an üyesi olduğumuz derneğimiz, Ulusal Down Sendromu Derneği’nin etkinlikleri kapsamındaki dans, folklor ve tiyatro kurslarına devam ediyoruz. Ayrıca haftada 2 gün Zübeyde Hanım Tenis Eğitim Merkezi’ne gidiyoruz. Öykü tenis öğreniyor. Aile olarak kızımızın iyi eğitim alması için her şeyi yapmaya çalışıyoruz. Eğitim sorunumuzu çözebilirsek ne mutlu bize.

Niye böyle oluyor?

Şimdi buradan İzmir İl Milli Eğitim Müdürlüğü’ne ve İlçe Milli Eğitim Müdürlüğü’ne soruyoruz: Hangi kararınız doğru? Önce “İMKB lisesine gitmesinde sakınca yoktur” diyorsunuz. Bir hafta sonra okul “Tamam, Öykü için yazı geldi” diyor. Bir ay sonra ise, bu sefer, “İzmir İl Milli Eğitim Müdürlüğü’nden yazı geldi, kızınız bu okula devam edemez” deniliyor. Yani bir tarafın söylediğini, öbür taraf bozuyor. Niye bozuyor, niye bir down sendromlu çocuğumuzun geleceğiyle böyle oynanıyor?

ÇENGELLİ PANO

Yolsuzluk beni üzdü


Ülkemizin gerçekten birlik beraberlik içinde olması gereken bir dönemdeyiz. Gelişim olarak Batılı ülkelere göre engelli sporcularımıza destek vermeye geç başlamış olsak da çok hızlı gelişim kat etmişiz. Devletin engelli sporcularımıza ayırdığı bütçeyi gelişme amaçlı değil de kendi zimmetine geçiren, yolsuzluk yapan federasyonların olması çok üzücü. Herkesin daha bilinçli olması ve yolsuzlukların önüne geçilmesi gerekir. Birbirimize daha çok destek olup birlik ve bütünlüğümüzü korumalıyız.

Ü. D.
Yıldız Teknik Üniversitesi Eğitim Fakültesi İlköğretim Matematik Öğretmenliği

Kitap yollar mısınız?

■ 10 yıldır cezaevindeyim. Ailemin maddi durumu iyi değil. Okurlardan ricam bana kitap yollamaları. Ben yıllardır okuyan bir mahkumum. Şu anda cezamın bitmesine 7 yıl var. Kitaplar bence dosttur, sırdaştır. Tüm okurlardan bana okudukları yerli, yabancı yazarların romanlarını ve kişisel gelişim ve üniversiteye hazırlık kitaplarını yollamalarını istiyorum. Şimdiden herkesten Allah razı olsun.

Cevdet Arpaçay
Bilecik M Tipi Kapalı Cezaevi C- 12 Koğuşu / Bilecik

■ Hem kendim hem de koğuş arkadaşlarım için siz okurlardan kitap göndermenizi rica ediyorum. Bu konudaki yardımlarınız için şimdiden teşekkürlerimi iletirim.

Aslan Sepetçi
T Tipi K.C.İ.K. B-6 Ödemiş / İzmir

YAZARIMIZ YAVUZ KOCAÖMER`İN TÜM YAZILARI:

Yükleniyor...
YAZARIMIZDAN
GURUR TABLOMUZ
Yıl Altın Gümüş Bronz
2008 1 0 1
2012 1 5 4
2016 3 1 5

TOKYO 2020 GERİ SAYIM BAŞLADI

Tokyo 2020 Paralimpik Oyunları
25 Ağustos - 6 Eylül
SINIFLANDIRMA Dünya Anti-Doping Ajansı