TARİHÇE

Masa tenisi 1960 yılındaki ilk oyunlarda paralimpik programın bir parçası oldu. Ancak 1976 Toronto Paralimpik Oyunlarına kadar ayakta katılan sporcular ampüteler olarak sınıflandırılıp, les autres grubunu kapsıyordu. Serebral palsili atletler ilk olarak 1980 yılında katıldılar. Zihinsel engelli atletler, Paris-Fransa’da 1998 IPC Masa Tenisi Dünya Şampiyonasında tanıtıldı ve 2000 Sydney Paralimpik Oyunlarında ilk defa paralimpik programa dâhil edildi. 
İlk masa tenisi alt komitesi 1970’lerde Uluslararası Stoke Mandeville Oyunları Federasyonunun altında kurulmuştu ve 

TANIM VE KURALLAR


Masa tenisi, 1960 yılında yapılan ilk Paralimpik Oyunlarına dâhil edildi ve 2008’de 100 farklı ülkeden sporcular tarafından uygulanacak. Tüm engel grubundan atletler (görme engeli olan atletler istisna olmak üzere) ayakta ve oturma sınıflarında katılıp, yarışırlar. Erkekler ve bayanlar takım müsabakalarının yanında, tek ve çiftler olarak ta karşılaşırlar. Bir maç her biri 11 puan olan 5 setten oluşur ve 5 setin 3 setini alan oyuncu ya da çift maçı kazanır. 

KLASİFİKASYON

Atletler sporda gerekli beceriklilik ve yeteneklerine göre (fonksiyonel klasfikasyon) 11 sınıfa ayrılırlar. Klasifikasyon; her bir atletin kas dayanıklılığı, lokomotor sınırları, tekerlekli sandalyedeki dengeleri ve raketi kavramadaki kabiliyetlerine göre dikkatle incelendikten sonra yapılır. 
sadece tekerlekli sandalye branşlarından sorumluydu. 1976’da ayakta yarışan ve 1980’de serebral palsili sporcuların tanıtılmasıyla, birleşik klasifikasyon yayınının üzerinde düşünmek için çeşitli masa tenisi alt komiteleri bir araya geldiler. Bundan sonra tek bir masa tenisi komitesi oluşturuldu. Bu yüzden masa tenisi, diğer spor branşları arasında tüm engel sınıflarını birleştirmede öncülük eden spor dalı olmuştur. Masa tenisi için birleşmiş komite 1988 Seul Paralimpik Oyunlarında, Uluslararası Koordine Komitesinin yardımlarıyla kuruldu.   
Masa tenisi için idari organ Uluslararası Para Masa Tenisi Komitesi (ITTF) aracılığıyla Uluslararası Masa Tenisi Federasyonudur. Uluslararası Masa Tenisi Federasyonunun kurallarının üzerinde ufak değişiklikler yapılarak tekerlekli sandalyeyle yarışan atletler için Paralimpik Masa Tenisine uygulanmıştır.     
Daha fazla bilgi için, www.ipttc.org
TT1-TT10 sınıfları fiziksel engelli atletler içindir.1’den 5’e kadar olan sınıflar tekerlekli sandalye ile yarışan atletler, 6’dan 10’a kadar olan sınıflar ayakta yarışabilenler içindir. TT11 sınıfı; INAS/FID/IPC tanımına göre zihinsel engelli atletler içindir.

PARALİMPİK SPORLAR


Masa Tenisi

YAZARIMIZDAN
GURUR TABLOMUZ
Yıl Altın Gümüş Bronz
2004 1 0 1
2008 1 0 1
2012 1 5 4
2016 3 1 5

TOKYO 2020 GERİ SAYIM BAŞLADI

Tokyo 2021 Paralimpik Oyunları
24 Ağustos - 5 Eylül
SINIFLANDIRMA Dünya Anti-Doping Ajansı