TARİHÇE

Kürek paralimpik oyunlarda en genç spordur. Paralimpik Programa 2005 yılında alındı ve ilk yarışmalar Pekin 2008 Paralimpik Oyunlarda düzenlendi.

TANIM VE KURALLAR


Uyarlanmış kürek, Uyarlanmış Kürek klasifikasyon kurallarındaki kriterlere ulaşmış engelli sporcular içindir. “Uyarlanmış” demek sporun yapılabilmesi için ekipmanın kullanıcıya göre uyarlanması anlamındadır, sporun uyarlanması anlamında değil. 
Uyarlanmış kürek, erkek ve kadın sporculara açıktır ve FISA Dünya Şampiyonası programına dahil edilen 4 kayık 

KLASİFİKASYON

FISA, fiziksel ve zihinsel engelli kadın ve erkek kürekçilerin FISA yarışlarında ve Paralimpik Oyunlarda yarışabilmeleri için fırsat sağlama amacındadır. FISA, uyarlanmış kürek klasifikasyonundan sorumludur ve bir kürekçi Dünya Kürek Şampiyonası veya uluslararası regatta’larda, Paralimpik Kalifikasyon regatta veya Paralimpik Oyunlarında yarışmadan önce kürekçinin klasifikasyonu FISA tarafından onaylanmalıdır. Klasifikasyon, engelli kürekçileri benzer seviyedeki fiziksel yapabilirlikleri olan kürekçilerle gruplara yerleştirir böylelikle mümkün olan eşit seviyede yarışma fırsatı yaratılır.
Fiziksel engelli  (bedensel veya görme) sporcu klasifiye olmuşsa ve aşağıdaki FISA spor sınıflarından biri için seçilmiş ise yarışmaya uygundur :
FISA, fiziksel engelli sporcular için 3 uyarlanmış kürek spor sınıfını tanımaktadır : LTA, TA, AS.
LTA (LTA-PD, LTA-B1, LTA-B2, LTA-B3’u içerir)
Bacaklarını, gövdesini ve kollarını kürek için fonksiyonel olarak kullanabilen ve kayar oturağı kayığı götürmek için kullanabilen,  kanıtlanabilir ve kalıcı engeli olan kürekçiler, FISA Klasifikasyon Paneli tarafından değerlendirildikten sonra  LTA sınıfına atanırlar.
Uygun LTA kürekçileri aşağıdaki engellerden birine sahiptir :
*Ampüte*Nörolojik zayıflama S1’de tamamlanmamış lezyona eşdeğer
*Serebral Palsi Sınıf 8 (CPISRA)
*Görme engeli : İyi gözde düzeltme ile %10 görme
TA
Gövdesini fonksiyonel olarak kullanabilen ve alt uzuvların mobilitesi veya zayıflamış fonksiyonu dolayısıyla kayar oturağı kayığı götürmek için kullanamayan kürekçiler, FISA Klasifikasyon Paneli tarafından değerlendirildikten sonra  TA sınıfına atanırlar.
Uygun TA kürekçileri aşağıdaki engellerden en az birine sahiptir :
*İki taraflı diz civarı ampütasyon veya dikkat çekici quadriseps zayıflığı

sınıfına ayrılmıştır : LTA4+, TA2x, AW1x ve AM1x. LTA4+ ve TA2x karışık cinsiyet için kayıklardır. Yarışlar, 4 aktivite için de  1.000 m üzeri için düzenlenir. (LTA4+, FISA 2005 Dünya Kürek Şampiyonasına kadar  2.000 m üzeri için yarışılırdı). 
Uluslararası Kürek Federasyonu (FISA) kürek için dünyadaki idari organdır. 
Detaylı bilgi için FISA web sitesini  www.worldrowing.com ziyaret edebilirsiniz.

*L3 seviyesinde tam lezyona eş değer nörolojik zayıflık veya L1’de tamamlanmamış lezyon
*Bir bacak diz civarı ampüte ve bir bacak dikkat çekici quadriseps zayıflığı (Yukarıdakilerin kombinasyonu)
*CP Sınıf 5’e elverişli (CPISRA tarafından klasifikasyon)
AS
Gövdesini fonksiyonel olarak minimal veya hiç kullanamayan (Sadece omuz fonksiyonu) kürekçiler, FISA Klasifikasyon Paneli tarafından değerlendirildikten sonra SA sınıfına atanırlar. SA sınıfı kürekçileri genelde kollarını ve/veya omuzlarını kullanarak güç kullanabilirler. Bu sporcular az oturma dengeleri olabilir.
Uygun SA kürekçileri aşağıdaki engellerden en az birine sahiptir :
*Serebral Palsi Sınıf 4 (CPISRA)
*T12 seviyesinde tam lezyonla nörolojik zayıflık veya T10’da tamamlanmamış lezyon
Zihinsel engelli sporcu klasifiye olmuşsa ve FISA spor sınıfı için seçilmiş ise yarışmaya uygundur :
FISA, zihinsel engelli sporcular için 1 uyarlanmış kürek spor sınıfını tanımaktadır : ID
ID
Zihinsel engelli sporcular ID sınıfına atanırlar. Zihinsel engelli kürekçiler INAS-FID Haziran 2009 kriterlerine göre değerlendirilirler ve aşağıdakileri yerine getirmek zorundadırlar :
ID sınıfı kürekçileri INAS-FID’e kayıtlı olmalıdırlar ve INAS-FID web sitesindeki (www.inas-fid.org) sporcu klasifikasyon başvurusunu tamamlamış ve INAS-FID Sporcu Kartı almış olmalıdırlar. Ve kürekçinin yarışmak istediği yarışın giriş tarihi geçmeden FISA dokümantasyonu tamamlanmış ve FISA’ya INAS-FID sporcu kartı kopyasıyla birlikte gönderilmiş olmalıdır.  Bu sporcular aynı zamanda elverişlilik için  Uluslararası Klasifikasyon Paneli tarafından  ilave kürek fonksiyon testinden de geçmelidirler.  
Tayin edilen sınıf dışında yarışma
TA olarak klasifiye edilmiş bir kürekçi LTA yarışlarında yarışabilir ama AS yarışlarında yarışamaz.


PARALİMPİK SPORLAR


Kürek

YAZARIMIZDAN
GURUR TABLOMUZ
Yıl Altın Gümüş Bronz
2004 1 0 1
2008 1 0 1
2012 1 5 4
2016 3 1 5

TOKYO 2020 GERİ SAYIM BAŞLADI

Tokyo 2021 Paralimpik Oyunları
24 Ağustos - 5 Eylül
SINIFLANDIRMA Dünya Anti-Doping Ajansı