IPC Sporlarının Yeniden Markalanması


Sayın Ulusal Paralimpik Komitesi Başkanı/Genel Sekreteri 
Tüm diğer IPC sporlarında olduğu gibi, IPC Atletizm de şu sıralarda bir yeniden markalama sürecinden geçmektedir. Bu yazıda size bazı arka plan bilgileri ve kabaca zaman çizelgesi konularında bilgi vermek istiyoruz. 
Yeniden markalama sürecinin önemli bir kısmı da IPC sporlarını yeniden adlandırarak “Para” kelimesini kullanmak olacaktır, böylece bu dalın yeni adı “Para Atletizm” olacaktır. 
Atıcılıkta bir istisna vardır, burada kelimelerin sıralaması değiştirilerek dalın ismi Atıcılık Para Sporu olacaktır.Aşağıda yeniden markalama sürecinin başlıklarını dikkatinize sunuyoruz:
* Spor isimleri: Önerilen marka kelimesi “Para” her zaman büyük harf P ile kullanılacak, arada boşluk olacak ama tire olmayacaktır. Bu imla kuralının nedenleri arasında “Para” kelimesinin vurgulanması, özgün bir şekilde gözükerek dikkat çekmesi olacaktır. “Paralimpik” kelimesi de büyük harf ile başladığı için bu imla kuralı ile de tutarlı olacaktır.”Para” kelimesi için uluslararası bir ticari marka sicil süreci başlatılmıştır. 
* IF isimleri: Önerilen IF isimleri aşağıdaki şekilde


kullanılacaktır: Dünya Para (Spor) (*Yukarıdaki atıcılıkta özel vaka atıcılık sporu olarak kullanılacaktır.) 
* IF logosu – Her spor için yeni logoya artık Paralimpik simge dahil edilmeyecek. Tüm IPC sporlarını aynı hizaya getiren tutarlı bir marka kimliğinin geliştirilmesi şu anda sürmektedir. 
* Etkinlik terminolojisi:
- Dünya Şampiyonaları [Şehir] [yıl] Dünya Para Atletizm Şampiyonası şeklinde yazılacaktır. (örnek: Londra 2017 Dünya Para Atletizm Şampiyonası) 
-Bölgesel Şampiyonalar [Şehir] [yıl] Para Atletizm Avrupa Şampiyonası şeklinde yazılacaktır. (örnek: Berlin 2018 Para Atletizm Avrupa Şampiyonası)
* IPC yeni spor markalarının lansmanını 2017 yılının başlarında yapacaktır. 2017 yılı geçiş süreci olacaktır. 2018 yılında tüm Para spor etkinlikleri, Pyeongchang 2018 Paralimpik Kış Oyunları dahil olmak üzere yeni kılavuzun kurallarına bağlı kalacaktır. 2017 yılında birçok etkinlik yeni marka stratejisini uygulamakta olacaktır. 
* Etkinlik logosu – her spor için etkinlik logosunu yaratmak üzere tutarlı bir yapı olacaktır. Logo IF isimlerine ve IF logosuna yakından bağlantılı olacaktır.

27.07.2016

Clenbuteral ve Et Bulaşması 
Dünya Para-halter ve Para-yüzme, Mexico City’ye gidecek olan sporcuları bulaş etler konusunda uyarmaktadır. Clenbuterol, sporcular tarafından zaman zaman performans geliştirmek ve yağsız vücut kitlesini artırmak amacıyla kullanılan bir ilaçtır. Clenbuterol WADA’nın yasaklar listesinde olup “ Diğer Anabolik Ajanlar” kategorisinde yer almaktadır. Clenbuterol’un sığır, koyun, kuzu, tavuk ve domuzların büyümesini hızlandırmak için kullanıldığı bildirilmektedir. Bu durum, bu hayvanların etlerini yiyen sporcularda doping testlerinin pozitif çıkmasına neden olabilmektedir. WADA, Çin ve Meksikada bu konuyla ilgili özel uyarılar yapmıştır. Maalesef bu ülkelerdeki tarım yetkilileri yeterli kontrolleri yapmamakta ve sporcular için sorun ortaya çıkmaktadır. Sporcuların kalacağı otellerde ve tesislerde et servisi (sığır ya da domuz) yapılmayacaktır. Bununla beraber balık ve düşük risk taşıyan (tavuk v.s.) servisi olabilecektir. Sporcular yurt dışında et yerken bulaşmış et konusunda çok dikkatli olmak zorundadır. Farkında olmadan bulaş et yemekten kaçınmak için şunlara dikkat edilmelidir :

İyi bilinen yerlerden temin edilen yiyecekler seçilmelidir.
Deniz aşını ülkelerdeki karaciğer ve karaciğerden elde edilen gıda türlerinden kaçınılmalıdır
Ne olduğu bilinmeyen değişik tipteki et ürünlerinden kaçınılmalıdır.
Meksika ve Çin’e gidecek sporcuların yediklerinin bir listesini tutmalarında fayda vardır.

Böylece gerekli durumlarda bulaş gıda alıp almadıklarını incelemek kolaylaşacaktır. Dünya Anti-Doping Kod’una göre Clenbuterol’un eşik miktarı belirtilmediği için sporcuların idrarında tespit edilecek en küçük miktarı bile doping kabul edilecektir. Bu nedenle , bu maddenin menşei nereden gelirse gelsin, sporcunun kendisi sorumlu tutulacaktır. Dünya Para-halter ve Para- yüzme Şampiyonadan önce bu konudaki gelişmelerle ilgili bilgilendirmeye devam edecektir.

                                                                                                                                                    Çeviri : Prof. Dr. Tunç Alp KALYON

YAZARIMIZDAN

Hasan Sayyıdan ile Devam

Engelli İstihdamında Sorun Bitmiyor

Kısa Kısa - 10.02.2019