IPC Genel Kurulu

24 - 27 Ekim 2019 tarihleri arasında Uluslararası Paralimpik Komitesi’nin Genel Kurulu, aynı zamanda komitenin merkezi olan Almanya Bonn’da yapılacak. Kısmet olursa Türkiye Milli Paralimpik Komitemizin  Genel Sekreteri ile birlikte Genel Kurul`da olacağız. 

183 ülkenin üye olduğu Uluslararası Paralimpik Komitesi’nde ,Türkiye Milli Paralimpik Komitesi’nin bundan 8-10 sene evvelki gücü yok. Bunun da en büyük sorumlusu söz konusu o tarihlerde görev yapan Spor Bakanı`dır. Bu konuları defalarca yazdık. Yapacağımız görüşmelerde ülke olarak eski prestijimizi kazanmak için elimizden gelen yapacağız. Ancak, tabii bu işler tek başına olmuyor!

Umarız bundan böyle Gençlik ve Spor Bakanlıĝımız da, artık biraz olsun engelli sporuna eĝilir ve uluslararası arenada ülkemize destek olur.

Bu yılki Genel Kurul’da önemli konularımızdan bir tanesi de, 2008 Pekin Paralimpik Oyunları’ndan sonra  ülkemizin liderliğinde başlattığımız Uluslararası Paralimpik Gençlik Kampları olacak. 

2009’da Marmaris’te, 2010’da Seul’da, 2011’de Amsterdam’da yapılan kamplarda 7 - 8 ülkenin genç sporcuları 1 hafta süreyle birlikte olmuş, birbirleriyle  kaynaşmış, çeşitli spor dallarını öğrenmişlerdi. 

Gel gelelim, sözünü ettiğimiz bu üç yılda yapılan gençlik kamplarının sonrasında  bir yandan 2012’de Türkiye’deki Spor Bakanı ,derken, ‘’Böyle bir kampa gerek yok’` derken, öte yandan da yine kıymetli kendinden menkul IPC’de görev yapan Hollanda’lı bir kadın ‘’Biz de  IPC olarak bunu  yaparız’’ dedi. Maalesef ellerine yüzlerine bulaştırdılar. Türkiye olarak bu sene yapacağımız temaslarda  öncelikle Çin, Kore, Almanya, Avusturya, Polonya, Ukrayna, İtalya, Hollanda ve Kenya yetkilileri ile görüşüp, kendilerinin, 31 Mayıs – 7 Haziran 2020 arasında Antalya’da yapmayı düşündüğümüz Gençlik Kampı için fikirlerini alacağız.. 

Bu kamplara her ülkeden 13 -17 yaş arası 12 sporcu ve 3 idareci katılacak. Kamplara katılacak sporcuların yüzde 70’i bedensel ,yüzde 30’u görme engelli olacak. Eğer görüşmelerde olumlu sonuç alırsak Gençlik ve Spor Bakanlığımızın desteği ile önümüzdeki yıldan itibaren yine muhtelif ülkelerin genç sporcularını bir araya getirip, onların birbirleri ile kaynaşmalarını ve  birbirlerinden bir şeyler öğrenmelerini sağlamaya çalışacağız. 


                                                                                                                    13.10.2019 Milliyet

YAZARIMIZ YAVUZ KOCAÖMER`İN TÜM YAZILARI:

Yükleniyor...
YAZARIMIZDAN
GURUR TABLOMUZ
Yıl Altın Gümüş Bronz
2008 1 0 1
2012 1 5 4
2016 3 1 5

TOKYO 2020 GERİ SAYIM BAŞLADI

Tokyo 2020 Paralimpik Oyunları
25 Ağustos - 6 Eylül
SINIFLANDIRMA Dünya Anti-Doping Ajansı