IPC GENEL KURULU ( 2 )

Almanya Bonn’da yapılan Uluslararası Paralimpik Komitesi’nin (IPC ) Genel Kurulu’nda yaşadıklarımızın bir kısmını geçtiğimiz hafta bu sütunlarda aktarmıştık. Bu hafta kaldığımız yerden devam ediyoruz.

Yunanistan Paralimpik Komitesi’nin mülteciler için uyguladıkları programdan sunumlar gösterildi ve büyük beğeni aldı. Bununla ilgili yapılan toplantıya Türkiye Milli Paralimpik Komitesi (TMPK) davet edilmedi.

Bonn’da karşılaştığımız Yunanlı arkadaşlarımıza bunun doğru olduğunu söyledik. Onlar da işi geçiştirmeye kalktılar ama bizce; Türkiye’deki 3 milyon 600 bin Suriyeli mültecinin yanında, Yunanistan da bulunan 5-10 bin Suriyelinin pek de ilgi çekmeyeceğini düşündükleri için bizi davet etmediler. Bunlar bu tip organizasyonların klasik davranışlarıdır.

Daha sonraki iki günde önce  Kore Milli Paralimpik Komitesi’nden dostlarımız 2018 Kış Paralimpik Oyunları’nın raporunu ve oyunlar sonrası gelişmelerini sundular. Daha sonra Japon heyeti 2020 Tokyo Paralimpik Oyunları’nın tanıtımı ile birlikte son durum hakkında bilgi verdiler.

Ardından Çin ekibi de 2022 Pekin Kış Oyunları hakkında sunum yaptılar.

Son olarak da  Paris 2024  Paralimpik Oyunları hazırlıkları gösterisi sunuldu ve  Paris 2024 logosu ‘ Marianne’ tanıtıldı.

Almanya’ya gitmeden önce Bedensel Engelliler Spor Federasyonu’muzun Genel Sekreteri Erhan Durukan, bir cüce sporcumuzun okçuluk branşında yarışmak istediğini (TMPK)  Genel Sekreterimize bildirmiş idi. Bu konuda Genel Sekreterimiz İbrahim Gümüşdal’ın, Dünya Okçuluk Federasyonu CEO`su Tom Dielen  ile yaptığı görüşmede, bu kişiyle ilgili konunun bilgisi dahilinde olduğunu ve bu  konuyu önemsediklerini, yeni yılbaşında sınıflandırma ve kural ekleme konularında (cüceler için 30 mt. mesafe ve daha büyük hedef tahtası) çalışmalarının hızlandırılacağını, ancak bunun aylar sürebileceğini belirterek,  ‘’Bunu sporcunuza iletin lütfen sabırlı olsun, beklesin’’ dedi.

Bunun dışında bir-iki ülkenin Paralimpik Komitelerinin yetkilileri ile ikili ilişkiler konusunda bazı görüşmelerimiz oldu. Onları da zamanı geldiğinde açıklayacağız.


                                                                                     10.11.2019 Milliyet

YAZARIMIZ YAVUZ KOCAÖMER`İN TÜM YAZILARI:

Yükleniyor...
YAZARIMIZDAN
GURUR TABLOMUZ
Yıl Altın Gümüş Bronz
2008 1 0 1
2012 1 5 4
2016 3 1 5

TOKYO 2020 GERİ SAYIM BAŞLADI

Tokyo 2020 Paralimpik Oyunları
25 Ağustos - 6 Eylül
SINIFLANDIRMA Dünya Anti-Doping Ajansı