ING VE MİLLİ SPORCULAR

Son günlerde dikkatimizi çeken bir reklam var. Bu reklamın başlığı ise ‘BASTIRIN KIZLAR’. ING, Türkiye Milli Olimpiyat Komitesi’nin resmi sponsoru olarak 2020 Olimpiyat Oyunlarına katılacak 8 kadın milli sporcumuzu  tanıtarak desteklediğini duyuruyor. Öncelikle bunun için teşekkür ediyoruz. ING Türkiye Genel Müdürü Pınar Abay da basın açıklamasında projeyi şu cümlelerle anlatıyor:

“Kadın rol modellerin desteklenmesi ile toplumsal cinsiyet eşitliğinin güçleneceğine ve Türkiye’nin gerçek potansiyelinin ortaya çıkacağına inanıyoruz. Onlar kadının yerinin ‘tribün’ değil, ‘saha’ olduğunu bizlere kanıtlıyorlar. Kadının her  izleyici değil, sahadaki oyuncu olması gerektiğini  gösterecekler. Yaptığımız iş birliği ile ‘Olimpik Kızlarımızın’ ilham veren mücadelelerini destekliyor olmaktan mutluyuz” 

Buraya kadar her şey güzel gözüküyor. Şimdi soruyoruz… Bu proje hazırlık aşamasında iken ING kurumundan  kimse araştırma yapmıyor mu?  Olimpiyat Oyunlarının tek başına yapılmadığını v bilmiyorlar mı? 2001`de Uluslarararsı Olimpiyat Komitesi (IOC) ile Uluslararası Paralimpik Komitesi (IPC) arasında yapılan  anlaşmaya göre bir ülkede olimpiyat oyunlarını yapabilmek, bu oyunlardan en geç 3 hafta sonra da Paralimpik Oyunlarının yapılması şartına bağlıdır. 

Şunu da belirtelim; Türkiye Milli Paralimpik Komitesi’nin ING’den  sponsorluk talebi yok.  Siz çıkıp “cinsiyet eşitliği” diyorsanız, “kadının  izleyici değil, sahadaki oyuncu” olmasının altını çiziyorsanız orada duracaksanız. Biz de altını  çizeriz ki,  “ING kadın sporcular arasında engelli kadın sporcuların aleyhine bir ayrımcılığa imza atıyor.”

Yoksa siz sadece kolları ve bacakları olan sporcuları desteklemeyi mi tercih ediyorsunuz? Eşitlik derken kendi arasında, kadınlar arasında kocaman bir eşitsizliğe imza atıyorsunuz.İki kolu olmayan  Sporcu Sümeyye Boyacı’nın bu ülkeye kaç altın madalya kazandırdığını biliyor musunuz? Halterde dünya rekoru kıran Nazmiye Muratlı’dan haberiniz olmadı mı? Peki 2016 Rio Paralimpik Oyunları’nda altın madalya alan Goalball Kadın Milli Takımımızı  araştırdınız mı? Biz bu  örnekleri çoğaltabiliriz ama onların karşısında da sizin cevabınızın değişmeyeceğini biliyoruz.

Dolayısı ile ‘eşitlik’ adına böyle güzel bir iş yaparken ortaya çıkan eşitsizlik bizi üzdü.


                                                                                                   Milliyet Gazetesi  30.06.2019

YAZARIMIZ YAVUZ KOCAÖMER`İN TÜM YAZILARI:

Yükleniyor...
YAZARIMIZDAN
GURUR TABLOMUZ
Yıl Altın Gümüş Bronz
2004 1 0 1
2008 1 0 1
2012 1 5 4
2016 3 1 5

TOKYO 2020 GERİ SAYIM BAŞLADI

Tokyo 2020 Paralimpik Oyunları
25 Ağustos - 6 Eylül
SINIFLANDIRMA Dünya Anti-Doping Ajansı