Hasan Sayyıdan`la devam ediyoruz...

Geçen hafta bu sütunlarda yayınlanan yazımıza istinaden Görme Engelliler Erkek Goalball Milli Takımı Antrenörü bir mesaj göndermiş ve ‘Bahsettiğiniz sporcular tarafımdan Milli Takıma çağrılmışlardır’ demiştir. Antrenör Zafer Adem doğru söylüyor, yazının hazırlanması sırasında bir yanlışlık yapıldı.


‘Borç vermiştik, geri aldık’ dersiniz


Ama Zafer Bey daha önce şampiyonluklara imza atmış Görme Engelliler Erkek Goalball Milli Takımımızın oyuncularına, kendisinin de başkanı olan Hasan Sayyıdan’ın oğlunun “Sizi bir daha milli takıma almam, v.s.” gibi tehditlerle oyunculardan paralar aldığını ve bu paraları da annesinin, yani Hasan Sayyıdan’ın eşinin hesabına gönderdiğini herhalde biliyordur.

Daha sonra bu iş ortaya çıkınca, hemen bu sporculara paraları geri iade edilmiş ve kendilerine “Sakın bunların size bugün verildiğini söylemeyin. Borç vermiştik, geri aldık dersiniz” denmiştir.


Kişisel bir sorunumuz yok


Bizim hiç kimseyle kişisel bir sorunumuz yok. Önemli olan, ilgilendiğimiz engelliler sporu konusundaki bu tip yolsuzlukları ve yasa dışı işlemleri kamuoyuna duyurmak. Bir de tabii Gençlik ve Spor Bakanlığı’nın dikkatini çekerek bu konuda biraz daha süratli davranılmasını dilemekten ibarettir.


Sıkıntıları biliyordur


Herhalde Zafer Hoca, eski Erkek Goalball Milli Takımı sporcularının bu konuda çektiği sıkıntıları yakından biliyordur. İlaveten, haksız yere Hasan Sayyıdan bu sporcuları Ceza Kurulu’na vermiş ve oradan haklarında ceza verilmemesine ilişkin karar çıkmıştır. Geçen hafta da belirttiğimiz gibi, aynı başkan, bu defa da spor hukuku tarihinde belki de bir ilke imza atmış ve konuyu Tahkim Kurulu’na taşımıştır. Tahkim Kurulu anlaşılamayan bir nedenle Ceza Kurulu’nun kararını iptal edip yeniden cezalandırılmalarını talep etmiştir. Geçen haftaki sözümüzü tekrar edelim. Yüce Allah bu ülkedeki görme engelli sporculara, bu federasyon başkanı ve bazı üyelerinin yaptıklarından dolayı yardımcı olsun.


`TESYEV ÇOK BÜYÜK BİR AİLE`

Bir bursiyerimizin babasının yazdığı maili sizlerle aşağıda paylaşmakta yarar görüyorum.‘Amerika’dan davet aldık’4-5 Mayıs 2018 tarihlerinde düzenlemiş olduğunuz TESYEV Bursiyerler Toplantısı sadece orada bulunan, bulunamayan engelliler ve aileleri için iyi bir organizasyon ve insanlığından nasibini almamış kişilere verilmiş büyük bir derstir. Bu yüzden TESYEV ailesinin bir ferdi olarak gurur duyuyoruz. Geçen yıl Amerika Birleşik Devletleri, Alptekin’in tedavisi için bizi National Instituten of Heolth (NIH) Washington’a davet etti. Ailece gidiş-dönüş uçak bileti, otel masrafları, tedavinin tamamını ve yiyecek içecek harcamalarının bir kısmını karşıladılar. Vize ve pasaport masrafını biz halletmeye çalıştık. Bizim Sağlık Bakanlığı’nı ve diğer yetkilileri yardım için aradık. Aldığımız cevaplar olumsuzdu.


‘Oğlumuza detaylı inceleme yaptılar’


Washington’a gittikten sonra Alptekin’in hastalığının teşhisini koydular. Türkiye’de şu an tek, aynı durumda dünyada da 12 hasta varmış. PIEZO 2 GENE denilen, 2 yıl önce tespit edilen genetik bir hastalık. Şu an tedavisi olmayan bu hastalık için dünyanın çeşitli bölgelerinden 12 hasta çağırıp incelendi. Tetkik ve tedavileri bilim adamlarıyla birlikte tartışıldı, araştırıldı. Oğlumuz şu an onların veri tabanına işlendi. Kontrolü ve dünyada tedavisi yapılacak ilk 12 hasta arasına alındı. Belirli zamanlarda bizi çağıracaklarını söylediler. Bu süreçte maddi ve manevi çok sıkıntı çektik.


‘Biz sizi asla bırakmayacağız’

Bizlere 4 ve 5 Mayıs’ta yapmış olduğunuz etkinlikler ne kadar büyük bir aile olduğumuzu yöneticisiyle, çalışanlarıyla gösterdi. Alptekin belki çekmiş olduğumuz sıkıntılar ve sağlık sebebiyle üniversite kazanamayıp burs almayabilir. Olsun biz, siz kocaman yürekli insanları asla bırakmayacağız. Başarılarınız ve başarılarımızın sürmesi temennisiyle.

A. A. Bahçelievler Anadolu Lisesi 12.Sınıf


ÇENGELLİ PANO

`YARDIMSEVERLERE SESLENİYORUM`

51 yaşındayım. Açık Öğretim Fakültesi Adalet Bölümü’nde okuyorum. 2018 EKPSS puanım 58. Yüzde 45 ruhsal ve duygusal engelli raporum var. İŞ-KUR’a müracaatımı yaptım. İşsiz ve parasızım. 72 yaşında işitme ve iç hastalıklarından yüzde 47 engelli bir annem var. Edirne Barosu Adli Yardım’dan bize ücretsiz avukat tayin edildi ama Asliye Hukuk Mahkemesi’nde açacağımız davanın istenen harcamalarını ödeyebilmek için 500 veya 1.000 TL maddi yardım istiyoruz. Ayrıca gıda, giyim, mutfak tüpü vb. zorunlu ihtiyaçlarımız için de yardımseverlerden yardımlarını rica ediyorum.

Sadık Akgün / Edirne Tel: 0284 247 40 74


`KİTAP YOLLAR MISINIZ?`

Cezaevinde olduğum için burada vaktimi kitap okuyarak geçiriyorum. Köşenizi takip eden değerli okurlardan aşağıdaki yazarların kitaplarını rica ediyorum. Ayrıca kalabalıklarda yalnız hisseden dostlardan mektup bekliyorum.

1- İzafiyet Teorisi / Albert Einstein
2- Türlerin Kökeni (Charles Darwin) / Öner Önalan
3- Tevrat ve İncil Türkçe
4- Dinsel İnançlar ve Düşünceler 1-2-3 / Mircea Eliade
5- Yaşayan Dünya Dinleri / Diyanet İşleri Başkanlığı
6- Yehova Şahitleri / Prof. Dr. Hikmet Tanyu
7- Rus ve Fransız Edebiyat Klasikleri
8- Cengiz Aytmatov Kitapları
9- Türkçe ve yabancı yazarların çeşitli romanları

Doğan Dizdar 3 no’lu C/19 Koğuşu Silivri / İstanbulYAZARIMIZ YAVUZ KOCAÖMER`İN TÜM YAZILARI:

Yükleniyor...

YAZARIMIZDAN

TOKYO 2020 GERİ SAYIM BAŞLADI

Tokyo 2020 Paralimpik Oyunları
25 Ağustos - 6 Eylül
SINIFLANDIRMA