TARİHÇE

Goalball 1946’da Avusturyalı Hanz Lorenzen ve Alman Sepp Reindle tarafından görme engelli savaş gazilerinin rehabilitasyonuna yardım amaçlı icat edildi. Oyun, 1976 Toronto Paralimpik Oyunlarında –Kanada- dünyaya  tanıtıldı 

TANIM VE KURALLAR


Goalball, görme engelli sporculara has bir spordur. Goalball yarışmaları oyun oynanan alanın içindeki özel atmosfer dolayısıyla diğer paralimpik yarışlarından ayrı tutulur. Hedef, topu karşı tarafın kalesine atmaktır ve aynı zamanda karşı tarafın oyuncuları da topu vücutlarıyla durdurmaya çalışırlar.  
Topun içindeki çıngırak oyunculara topun geldiği istikametin bilgisini verir. Oyun oynanırken alanda total sessizlik istenir bu şekilde oyuncular topa konsantre olup topa karşılık verebilirler.
ve o günden beri tüm Paralimpik Oyunlarda oynanıyor. Ayrıca ilki 1978 Avusturya’da olmak üzere her dört yılda  Dünya Yarışmaları düzenleniyor ve Goalball’un popülaritesi her sene artıyor.
Goalball, görme engelli erkek ve kadın sporcular tarafından ve 3’er kişilik iki takımla oynanır. Her takımda maksimum 3 yedek vardır.  Sporcular, oyun sahasında gözlerini kapatan “blackout” maskesi takarlar ve  bu şekilde farklı görme yetisi olan sporcular birlikte oynayabilirler. Oyun, 10’ar dakikalık iki yarıdan oluşur. Goalball, Uluslararası Görme Engelliler Spor Federasyonu (IBSA) yönetimindedir.

PARALİMPİK SPORLAR


Goalball

YAZARIMIZDAN
GURUR TABLOMUZ
Yıl Altın Gümüş Bronz
2004 1 0 1
2008 1 0 1
2012 1 5 4
2016 3 1 5

TOKYO 2020 GERİ SAYIM BAŞLADI

Tokyo 2021 Paralimpik Oyunları
24 Ağustos - 5 Eylül
SINIFLANDIRMA Dünya Anti-Doping Ajansı