GENÇ SPORCULAR  

Son birkaç aydır gerek Türkiye Milli Paralimpik Komitesi’ne (TMPK), gerekse Türkiye Engelliler Spor Yardım ve Eğitim Vakfı’na (TESYEV) birçok kentimizden telefonla veya mail yoluyla başvurular geliyor. "Falanca kentte ikamet ediyorum, engelim şudur, spor yapmak istiyorum, bana destek olabilir misiniz?" Her iki kurumumuz da bu spor yapmaya arzulu gençlerimizi elinden geldiğince yönlendiriyor, ancak bu yetmiyor. Bu gençlerimizin başvuracağı ilk kurum, bulundukları şehirdeki İl Spor Müdürlükleri. Onlar da bu gençlerimizi ilgili kulüplere yönlendirmek durumundalar. Tabii o İl Spor Müdürlerinin engelliler sporu konusunda bir bilgisi var ise!

Senelerdir Spor Genel Müdürlüğü’ne rica ediyoruz, "81 ilin Gençlik ve Spor il Müdürleri ile yaptığınız bir toplantıya bizleri de davet ediniz, kendilerine engelli sporunu, nasıl destek olunması gerektiğini, yasalardan doğan sorumluluklarını anlatalım." Zannediyor musunuz ki bugüne kadar bu konuda bir tek cevap ya da davet geldi?

Son 15 yıldır ülkemizde engelli sporları konusunda büyük gelişmeler yaşandı. Bunda da spor kulüplerimizin ve antrenörlerimizin katkısı çok büyük. En büyük pay da, Sevgili Mehmet Ali Şahin’in Spordan Sorumlu Devlet Bakanı olduğu döneme ait.

Bugün hala bazı illerimizin spor müdürlüklerinde, "İdare edin şunları, sakatın da sporu mu olur?" diyenler olduğunu biliyoruz!   

Gün gelecek, bu zihniyet de değişecek elbet ama bunu görmeye bizim ömrümüz yeter mi bilemiyoruz!

                                                                                                     19.05.2019 Milliyet Gazetesi


YAZARIMIZ YAVUZ KOCAÖMER`İN TÜM YAZILARI:

Yükleniyor...
YAZARIMIZDAN
GURUR TABLOMUZ
Yıl Altın Gümüş Bronz
2008 1 0 1
2012 1 5 4
2016 3 1 5

TOKYO 2020 GERİ SAYIM BAŞLADI

Tokyo 2020 Paralimpik Oyunları
25 Ağustos - 6 Eylül
SINIFLANDIRMA Dünya Anti-Doping Ajansı