Mart 2018‘ de AK Parti Milletvekili olan, tanıdığımız Prof. Mustafa Ilıcalı ‘nın yaptığı hazırlıklardan sonra, Sayın Cumhurbaşkanımızın açıklaması ile 2026 Kış Olimpiyat ve Paralimpik Oyunlarına “Erzurum” olarak aday adayı olduğumuzu öğrendik. Hocamızla yaptığımız telefon görüşmesinde, kendisine “Paralimpik” ten hiç bahsedilmediğini, Paralimpik Oyunları olmadan Olimpiyat yapılamayacağını dilimizin döndüğü kadar anlatmaya çalıştık.

Ayrıca, ülke olarak bizim bu kararı vermemizden yaklaşık 10 gün önce (IOC) Uluslararası Olimpiyat Komitesi Başkanı Thomas Bach, Stockholm’de yaptığı bir inceleme sonucu şöyle demişti: ‘’2018 Soçi, 2022 Pekin ve ondan sonra artık kış olimpiyatlarını bu konuda gelişmekte olan ülkelere vermeyi düşünmüyoruz. Ne zaman tesisleriyle birlikte hazır olurlarsa, o zaman yeniden bakacağız.’’

Ama biz buna rağmen adaylığımızı ilan ettik. Olimpiyat Komitemiz istemeyerek de olsa gerekli başvuruyu yaptı. Çünkü o tarihlerdeki konuşmalarımızda, Olimpiyatlar için de Erzurum’da eksik olan şeyleri saydığımızda hep ‘’yapılacak’’ dendi. Ama , artık dünyada gerek Yaz gerek Kış Olimpiyat ve Paralimpik Oyunları için aday şehirlerin başvuruları; ‘’Yapılacak‘’ üzerinden değerlendirmeye alınmıyor.

Umudumuz, çalışmaya ve Erzurum’u yalnız Olimpik değil, Paralimpik Oyunlarının da yapılabileceği bir kent hâline getirebilmek için, ulaşıml, olanakları, oteller, lokantalar, spor birimleri gibi konularda , süratle geliştirmeye devam etmek.

Aday adaylığının sonrası elenmemiz Sayın Cumhurbaşkanımızın 2020 oyunlarına talip olduğumuz zamanki gibi yanlış bilgilerle inandırılıp, sonra da üzülmesine mani olması bizleri sevindirmiştir. Benzer bir hayal kırıklığını Sayın Cumhurbaşkanımızın yeniden yaşamayacağı için şükrediyoruz.ERZURUM 2026

YAZARIMIZ YAVUZ KOCAÖMER`İN TÜM YAZILARI:

Yükleniyor...
YAZARIMIZDAN
GURUR TABLOMUZ
Yıl Altın Gümüş Bronz
2008 1 0 1
2012 1 5 4
2016 3 1 5

TOKYO 2020 GERİ SAYIM BAŞLADI

Tokyo 2020 Paralimpik Oyunları
25 Ağustos - 6 Eylül
SINIFLANDIRMA Dünya Anti-Doping Ajansı