ENGELLİLER SPORU VE REHABİLİTASYON

Ülkemizde konuyla ilgilenen hocalarımız, uzmanlarımız çoğunlukla rehabilitasyon ve paralimpik sporları birlikte yazarlar ve konuşurlar.   

Bu doğru değildir! Paralimpik sporları, rehabilitasyona yönelik sporlar değildir. Kıran kırana, başa baş mücadelelerin yapıldığı yarışmalardır. Rehabilitasyon ise; daha çok zihinsel engellilerimizde özel olimpiyatlar tarafından takip edilmekte ve uygulanmaktadır.   

IQ’su yüzde 70 ve üzeri olan zihinsel engelliler ise, yine kıran kırana (İNAS) Uluslararası Zihinsel Engelliler Spor Federasyonu’na bağlı olarak yarışmalara katılmaktadırlar.   

Bu bilgi eksikliğimiz, konuları okumamak ve araştırmamaktan kaynaklanmaktadır. Bundan yaklaşık 20 yıl önce bir televizyon kanalının canlı yayınında, sunucunun “Paralimpik ismi nereden gelir?” sorusuna,  yanımda oturan çok sevdiğim bir profesör kardeşim, “Paraplejiden gelir.” demişti. Ben de o heyecanla ayağa kalkıp, “Hayır, hayır!” diyerek doğrusunu anlatmıştım ve bunu da defalarca bu sütunlarda yazdık.   

Yukarıda da belirttiğimiz gibi, bunun en önemli nedeni, insanlarımızın -maalesef buna öğretim üyesi unvanına sahip vatandaşlarımız da dahil- okumayı pek sevmemeleri ve bir de kendilerinin uzman olmadığı konuda bir mikrofon, kamera görünce bol bol konuşmalarıdır.   

Her zaman yazdığımız ve söylediğimiz gibi, bunların toparlanması ancak bu konularla ilgili eğitim almakla mümkündür. Bugüne kadar da ilgili bakanlıklardan henüz sistemli bir çaba görmedik. Bunda belli bakanlıklarımızda liyakata uygun görevlendirmelerin yapılmaması da en önemli nedenlerden bir tanesidir.                                                                                                                                                                 
                                                                                                  21.04.2019 Milliyet Gazetesi

YAZARIMIZ YAVUZ KOCAÖMER`İN TÜM YAZILARI:

Yükleniyor...
YAZARIMIZDAN
GURUR TABLOMUZ
Yıl Altın Gümüş Bronz
2008 1 0 1
2012 1 5 4
2016 3 1 5

TOKYO 2020 GERİ SAYIM BAŞLADI

Tokyo 2020 Paralimpik Oyunları
25 Ağustos - 6 Eylül
SINIFLANDIRMA Dünya Anti-Doping Ajansı