Engelli Sporlarında Altyapı Sorunu ve Galatasaray

Son yıllarda çeşitli engel grup ve sporlarında, sporcularımızın gösterdiği gelişme küçümsenmeyecek boyutta. Burada ilgili spor kulüplerimize ve antrenörlerimize tekrar teşekkür ediyoruz. Ama altyapıdan sporcu yetiştirme konusunda kulüplerimiz belki de maddi imkansızlık yüzünden herhangi bir girişimde bulunmuyorlar. Bu da bundan sonraki yıllarda, engelli sporcularımızın yaşlanması ya da sporu bırakması nedeniyle uluslararası müsabakalarda zorlu günler yaşayacağımızı gösteriyor. 

İddialar doğru mu?

Bir ara alt yapıdan sporcu yetiştirme konusunda Galatasaray Spor Kulübü’nde böyle bir çalışma vardı, sonra hiçbir ses çıkmadı. Bu arada geçtiğimiz haftalarda Galatasaray Yönetim Kurulu üyelerinden birinin, tekerlekli sandalye basketbol takımı için “Önümüzdeki sene şampiyon olmasalar da olur, hatta küme düşseler bile önemli değil. Gitsinler başka yerde rehabilite olsunlar” şeklinde bir söylemde bulunduğu iddia ediliyor. Eğer bu doğru ise, bu delikanlı Galatasaray Yönetim Kurulu Üyesi ortaya çıkar, ismini söyler. Ondan sonra da bizden gerekli cevabı alır.

Engelsiz Aslanlar’ın büyük başarısı

Tabii ki Galatasaray’ın kulüp olarak çok borcu var. Ancak Engelsiz Aslanlar bu kulübe bugünkü yönetim kurulundan birçok üyenin hatta belki de başkanın anlayamayacağı kadar uluslararası başarılar getirmiş ve Galatasaray isminin dünyada duyulmasına katkıda bulunmuştur. Gerçi Başkan Mustafa Cengiz bir-iki genel kurul öncesinde, daha o zaman başkan adayı da değilken yaptığı bir konuşmada, tekerlekli sandalye basketbol bölümünün zarar ettiğini, neredeyse bu işten vazgeçileceğini söylemişti.

Ödüllerin ne kadarı verilmedi?

Ne kadar zarar etmiştir bu branş? Takım, devletten kulübe ne kadar para ödülü getirmiştir? Bu gelen ödüllerin ne kadarı Maliye Bakanlığı ve Spor Genel Müdürlüğü tarafından kulübün diğer borçlarına mahsup edilerek ödenmemiştir? Bunların cevabını herhalde bir şekilde verirler. Yine tekrar edelim, yukarıdaki iddialar doğru ise bu yönetim kurulu üyesi kendini kamuoyuna tanıtmalı. Tanıtmalı ki, Galatasaray Yönetim Kurulu’ndaki spordan anlamayan cahiller ortaya çıksın.


BU NASIL KAMP, NASIL FEDERASYON?

Türkiye Görme Engelliler Spor Federasyonu tarafından yüzme branşında, Milli Takım Hazırlık ve Gelişim Kampı’nın 18-28 Temmuz tarihleri arasında İzmir’de yapılacağı ilan ediliyor. 15 görme engelli sporcumuzun kampa katılacağı biliniyor. Sporcularımız ve aileleri kampın yapılacağı otele gittiklerinde büyük şaşkınlık yaşıyorlar. Nedeni ise bu otelin sporculara verilen odalarının eskilerin tabiri ile ‘Köpek bağlasan durmaz’ halde oluşu.

Kızları düşünen yok

Ayrıca 7 bayan görme engelli sporcunun olacağı kampta 1 bayan antrenör veya eğitmen yok. Düşünün, genç kızlık çağındaki bu görme engelli sporcularımızın özel ihtiyaçlarını nasıl karşılayacağı, yanlarında kimin bulunacağı düşünülmemiş.YAZARIMIZ
YAVUZ KOCAÖMER`İN
TÜM YAZILARI:

Yükleniyor...