2018 yılının son ‘Çengelli İğne’ köşesinde her yıl olduğu gibi bu yıl da bedensel engelli sanatçıların tablolarından oluşan takvime yer veriyoruz. Ağızlarıyla ya da ayaklarıyla fırça tutarak birbirinden güzel eserlere imza atan sanatçılar hepimize örnek olmalı. İşte Almanya’da satışa çıkan ve engel tanımayan ressamların tablolarından oluşan 2019 takviminden yapraklar.

MARIAM PARE
1 Aralık 1975’te Fas’ta doğdu. Küçük yaşlarda ailesiyle Amerika’ya taşındı. Sanat tarihi konusunda çalışan Mariam 20 yaşında silah yaralanması sonucu engelli oldu. 1997 yılında resim yapmaya başladı ve dudak ressamlarıyla tanıştı. O günden beri terapi için sürekli tablolar boyayan Mariam Pare canlı renkleri seviyor, yağlı ve sulu boya resimler yapıyor.

Dudaklarıyla tablolar yapan Eldoie Cazes 1979 yılında Fransa’da doğdu. 1992’de geçirdiği kaza sonucu felç oldu. Hastanedeki tedavisi sırasında terapi niyetiyle resim yapmaya başlayan Elodie Cazes doğa resimleri çiziyor ve parlak renkler kullanmaya bayılıyor.


Doğuştan kolları olmayan Alman AntjE Kratz, fırçayı ayaklarıyla tutarak resim yapıyor. Hem çok iyi bir ressam, hem de başarılı bir sporcu. Kratz, bale ve jimnastik yapıyor.
Ronald Charles Heagy
18’inci doğum gününden bir gün önce boynunu kırdı. O günden beri boyundan aşağısı felçli. O seçimini yaptı ve hayata küsmedi. Okumayı sürdürdü, yüksek lisans yaptı. Başarılı bir yazar ve yetenekli bir dudak ressamı oldu. Doğa ve hayvanlar ile ilgili yağlıboya resimler yapmayı seviyor.


ZEIJKO VERTELJ
26 Temmuz 1959’da Slovenya- Ljubljana’da doğdu. Resim yapmayı çocuk yaşlarından beri seven Zeljko, 1992 yılında trafik kazası geçirdi, el ve ayaklarını kullanamaz hale geldi. Çok sevdiği resimden hiç vazgeçmedi ve fırçayı dudaklarıyla tutarak doğa resimleri yapmaya başladı.


1991’de geçirdiği trafik kazası sonrası felç olan Alman ressam Lars Höllerer fırçasını ağzıyla tutarak tablolar yapıyor. Kazadan önce de resim yapan Höllerer daha çok iç dünyasını yansıtan konuları seçiyor. 2019’da yeni yılı anlatan bir tablo yapmayı tercih etmiş.


ENGEL TANIMAYAN 


YAZARIMIZ YAVUZ KOCAÖMER`İN TÜM YAZILARI:

Yükleniyor...
YAZARIMIZDAN
GURUR TABLOMUZ
Yıl Altın Gümüş Bronz
2008 1 0 1
2012 1 5 4
2016 3 1 5

TOKYO 2020 GERİ SAYIM BAŞLADI

Tokyo 2020 Paralimpik Oyunları
25 Ağustos - 6 Eylül
SINIFLANDIRMA Dünya Anti-Doping Ajansı