EN ÖNEMLİSİ İNSAN OLMAK

Şair Rudyard Kipling, İngiliz anne-babanın çocuğu olarak 1865 yılında Hindistan-Bombay’da doğar.Ailesi tarafından İngiltere’ye eğitime gönderilen Rudyard, Hindistan’a döner, 7 yıl gazeteci olarak çalışır. Evlenerek Amerika’ya yerleşir ama mutlu olamaz, tekrar İngiltere’ye döner.Sayısız romanları, kitapları ve şiirleri olan Rudyard Kipling 1907’de Nobel Edebiyat Ödülü’nü kazanan en genç yazar olur. 1936’da Londra’da hayatını kaybeder.

Yanda okuyacağınız şiiri, 1970’li yıllarda yönetici olarak görev yaptığım Ekmekçioğlu Holding’te bastırarak tüm personelimize dağıtmıştım. Bakalım okurlarımız burada yazılanlarla ilgili ne düşünüyor?

ADAM OLMAK

Çevrende herkes şaşırsa bunu da senden bilse
Sen aklı başında kalabilirsen eğer
Herkes senden kuşku duyarken hem
Kuşkuya yer bırakır
Hem kendine güvenebilirsen eğer
Bekleyebilirsen usanmadan
Yalanla karşılık vermezsen yalana
Kendini evliya sanmadan
Kin tutmayabilirsen kin tutana
Düşlere kapılmadan düş kurabilir
Yolunu saptırmadan düşünebilirsen eğer
Ne kazandım diye sevinir, ne yıkıldım diye yerinir
İkisine de vermeyebilirsen değer
Söylediğin gerçeği eğip büken düzenbaz
Kandırabilir diye safları dert edinmezsen erdiğin işler bozulsa da yılmaz
Koyulabilirsen işe yeniden
Döküp ortaya varını yoğunu
Bir yazı-turada yitirsen bile
Yitirdiklerini dolamaksızın dile
Baştan tutabilirsen yolunu
Yüreğine sinirine dayan diyecek
Direncinden başka şeyin kalmasa da
Herkesin bırakıp gittiği noktada
Sen dayanabilirsen tek
Herkesle düşüp kalkar erdemli kalabilirsen
Unutmayabilirsen halkı krallarla gezerken
Dost da düşman da incitemezse seni
Ne küçümser ne de büyültürsen çevreni
Her saatin her dakikasına
Emeğini katarsan hakçasına
Her şeyiyle dünya önüne serilir
Üstelik oğlum adam oldun demektir.


SAYIN İÇİŞLERİ BAKANIMA

Yıllardır ‘Çengelli İğne’ köşemize muhtelif zamanlarda yazılar yollayan engelli okurlarımızdan Uğur Becerikli kardeşimiz, engelli park yerlerine engelsizlerin park etmesi konusunu gündeme getiriyor ve yetkilileri çözüm için uyarıyor.

Uğur Becerikli, bize gönderdiği son yazısında kapalı-açık yaşam alanlarında artık kangren haline gelen engelli park yerlerine engelsiz araçların park etmelerinin önüne geçilmesi için çözüm önerisinde bulunuyor. Bunun için de İçişleri Bakanı Sayın Süleyman Soylu’ya hitaben açık bir mektup yazıyor. Uğur Becerikli’nin mektubunu aşağıda sizlerle paylaşıyoruz.

‘Bizi bu dertten kurtarın’

“Sayın Bakanım, engelliler olarak sizden bir isteğimiz var. Yıllardır alışveriş merkezlerinde engelli park yerlerine engelsiz kişiler araçlarını park ettiğinden, yer bulamıyoruz. Ne yazık ki park edenlere cezai işlem de uygulanamıyor.

Sizden isteğimiz bir genelge ile tüm alışveriş merkezlerinde, belli süre dahilinde Freepark yani akıllı park sisteminin yapılmasını sağlamanızdır. Engelliler rahata kavuşur, kavgalar, yargıya taşınan sorunlar biter.Engelli kartınızı girdiğiniz bu telefon uygulaması ile yerinizi buluyor, ona göre aracınızı park ediyorsunuz. Bir genelge ile bizi dertten kurtarın lütfen. Kişisel olarak bir alışveriş merkezinden şikayetçi olmama rağmen (karar no: 2013/18133) savcılar konu ile ilgili, ‘Kovuşturmaya yer olmadığına’ dair karar aldılar. Konu ile ilgili yardımcı olmanızı umut eder, hayırlı çalışmalar dilerim.”

‘İyi ki varsınız’

Beni bu büyük sevgi, saygı ve paylaşım dolu ailenize aldığınız için çok mutluyum. Eğitimime sizlerin sağladığı bursla devam ettiğim için minnettarım. Ben yoksul bir ailenin tek erkek evladıyım.Tek umut kaynakları, gelecekleriyim. Bu günlere sizlerin sayesinde gelmek beni çok mutlu ediyor. Sizleri mahcup etmemeye çalışıyorum. Var olduğum sürece bu vicdani borcumu ödemeye çalışacağım. 

Ç. K.Çukurova Üniversitesi Teknik Bilimler MYO


‘Evlatlarım okusun’

49 yaşındayım, yüzde 40 engelli anneyim. İki evladım için ayakta durmaya çalışıyorum. Çalmadığım kapı kalmadı, yardımlarla geçinmek zor. Çalışamıyorum, Kira, su, elektrik, çocukların servis parası var ama yorulmadım. İnanıyorum elimden tutan olacak.İş adamlarına, hayırseverlere sesimi duyurmak istiyorum. Bir de okurlardan ricam, gereksiz yere arayıp umut vermesinler. Samsunlu iş adamlarına sesleniyorum. İsteğim evlatlarım okusun. 

Y.A. Tel: 0541 578 19 70


‘Kitaba ihtiyacım var’

Anadolu Üniversitesi Açık Öğretim Fakültesi kitap yayınını kaldırmış ve dijital ortama geçmiş. Bizi burada nasıl dijital ortamdan faydalanalım? Muhasebe Vergi Uygulamaları Bölümü’nde okuyorum. 2 yıldır bir dersin kitabı yüzünden bitiremedim. Sizden ricam Envanter ve Bilanço Kitabı kimde varsa bana yollamanız.

Mehmet Baytan 2 no’lu T Tipi Kapalı Cezaevi
A Blok Oda 7 Bandırma / Balıkesir

                                                                                                                    
                                                                                                     25.03.2019 -   PostaYazının gazete görünümü için tıklayınız

YAZARIMIZ YAVUZ KOCAÖMER`İN TÜM YAZILARI:

Yükleniyor...
YAZARIMIZDAN
GURUR TABLOMUZ
Yıl Altın Gümüş Bronz
2008 1 0 1
2012 1 5 4
2016 3 1 5

TOKYO 2020 GERİ SAYIM BAŞLADI

Tokyo 2020 Paralimpik Oyunları
25 Ağustos - 6 Eylül
SINIFLANDIRMA Dünya Anti-Doping Ajansı