Bu TIR`da `Umut` var

Çukur dizisi, Ay Yapım ve Show TV’nin reyting rekorları kıran, pazartesi günleri yaklaşık 12-16 milyon kişi tarafından izlenen dizisi.   İçinde yok yok. Türkiye’nin sadece taban değil, tavanını da ekran karşısına kilitliyor. Geçtiğimiz mayıs ayında İstanbul Lütfü Kırdar Kongre ve Sergi Sarayı’nda gerçekleşen ‘Çukur’da Umut Var’ final ve gala gecesine kadar ben de sadece bu gözle baktım.

3 yıldır sürüyor
 

Kansersiz Yaşam Derneği ile çıkacakları bir yolculuk için gala gecesinin gelirini, tüm bu kurumlar Kansersiz Yaşam Derneği’ne bağışlıyorlardı. Sahnede izlediğimiz ünlü oyuncuların yaptığı ekrana çıkıp bir sivil toplum örgütüne desteklerini sunmaktan çok öteydi.  

Tüm konuyu iliklerine kadar hissetmiş ve sahiplenmişlerdi. Arkada, mutfakta çalışanlar ise şüphesiz ekran önünde olan sanatçılardan daha fazla yoruluyordu.  

İdari yapımcı Yamaç Okur bu projenin gerçekten babası olmuş. Sadece Kansersiz Yaşam Derneği ile ilgili değil, Kerem Çatay ile birlikte Türkiye’de ilk defa sürdürülebilir sosyal sorumluluk projesine imza atıyorlar ve bunu 3 yıldır sürdürüyorlar. Bu çok zor bir şey. Tabi ki bu konuda Show TV’nin de ortaklığını atlamamak gerek.  

Doğru yere aktarılmıyor  

‘Çukur’da Umut Var’ TIR’ı yani Kansersiz Yaşam Derneği’nin 2013 yılından beri Türkiye’nin çeşitli illerinde dolaşan ve kanser konusunda eğitim ve bilgilendirmelerle ipi göğüsleyen ‘YaşaTIR’ı 4 Ekim’de Balat’tan yola çıktı. İşte bu yazıyı yazmak için beklediğim buydu. Para toplandı ve şimdi ne yapılıyor.  

Devamı nedir? Türkiye’de balolar, yemekler, geceler yapılıp toplanan gelirin ne yazık ki doğru aktarılmadığı yerler var. “Yapacağım” dediği projeyi 5 yılda bitiremeyen çok fazla sivil toplum örgütü bulunuyor. Üstelik tüm haykırışlara rağmen bağımsız denetim almayanlar var. Neden denetim almadıklarını da biliyoruz ama bu satırlarda susalım. Onlar kendilerini biliyor!

Oyuncular da katılıyor  


Balat’tan yola çıkan ‘YaşaTIR’, sırasıyla 3’er günlük seyahatlerle Balat İspark, Eminönü Meydanı, Ümraniye Meydanı, Adana İstasyon Meydanı, Osmaniye Cumhuriyet Meydanı, Gaziantep Demokrasi Meydanı’nda yer aldı. Yolculuk bitimine kadar eklenecek rakamlarla yaklaşık 670 kök hücre, 1200 kan bağışı toplanmış olacak.                                                                         
Bundaki en büyük katkı ‘Çukur’ dizisi ve ‘YaşaTIR’ın. O gala gecesinde gördüğünüz, setinin uygunluğu olan her oyuncu, sabah uçakla gidip ‘YaşaTIR’ın içinde basın toplantısına katılıp yerel ve ulusal basını bir elçi olarak bilgilendirip halkı kendi popülariteleri sayesinde kan ve kök hücre bağışına yönlendiriyor.  

Her tür hasta için kan, kemik iliği nakli için bekleyen onlarca kan ve lösemi hastası için de umut olup koşa koşa uçağa yetişiyor ve devam eden setlerine dönüyorlar. İşte bu sebeple ‘Çukur’da Umut Var’ diye bağıra bağıra seslenebiliriz.  

Gönül işi

Peki Kansersiz Yaşam Derneği’nin 7 yıldır düzenlediği, İstanbul’da devlet hastanelerinde tedavi gören 2-17 yaş arası kanser hastası ve henüz iyileşmiş evlatlarımızın katıldığı, basına kapalı gerçekleşen ‘GülümseSEN Çocuk Şenliği’nde de ‘Çukur’ dizisi oyuncularının, Ay Yapım’ın ve Show TVnin olduğunu biliyor musunuz? Ya da Avrasya Maratonu’nda Ay Yapım’ın Kansersiz Yaşam Derneği’ni desteklediğini? Yani bu iş göstermelik değil, bir gönül işi.

Yeniden İstanbul


Şu anda bildiğim kadarıyla ‘Çukur’da Umut Var’ TIR’ı önümüzdeki hafta Osmaniye-Kadirli, Mersin-Tarsus Yarenlik ve Tuzla Deniz Harp Okulu’nda olacak. İstanbul’da tekrar Kadıköy ve Beşiktaş meydanlarında halkla buluşacaklar. Bize bile Kansersiz Yaşam Derneği Onursal Başkanı olduğumuz için gelen onlarca davet maili var.  

Çukur ve Kansersiz Yaşam Derneği öyle bir rüzgar yaratmış ki, Diyarbakır, Şanlıurfa, Mardin, Ankara, Eskişehir, Tokat, Hatay, Bursa, İzmir, Kocaeli illerindeki izleyiciler bize mail atarak projenin devamını istiyor. Tabii ki TIR’ın, oyuncuların ve dernek çalışanlarının da dinlenmeye, nefese ihtiyacı var. 10 günde 3 ana haber bülteninin yer verdiği ve sayısız basın organın desteklediği bu proje şüphesiz devam eder.  

Umut oldunuz

Bu yolculuğu destekleyen ve yolunu açık eden kurumlardan bahsetmeden yazımızı bitirmeyelim. İstanbul Valiliği, İspark İstanbul Otopark İşletmeleri, Fatih ve Ümraniye Belediyeleri, Adana Büyükşehir Belediyesi ve tüm iletişimleri sağlayan sevgili dost Süleyman Aydoğan, Osmaniye Ülkü Ocakları, Osmaniye Belediyesi ve Emniyet Müdürlüğü, Gaziantep Belediyesi, Gaziantep Mutfak Sanatları Merkezi.  

Ayrıca illerine giden ‘Çukur’da Umut Var’ TIR’ına bizzat giderek, kan ve kök hücre bağışında bulunarak destek veren Gaziantep Büyükşehir Belediye Başkanı Sayın Fatma Şahin, Adana Büyükşehir Belediye Başkanı Sayın Zeydan Karalar, Osmaniye Ülkü Ocakları Başkanı Sayın Hasan Şahin Ceylan’a ve ekiplerine bizzat teşekkür ediyorum. Siyaset sosyal sorumlulukta ayrım gözetmez. Yaşam verdiniz, umut oldunuz. Tebrik ediyorum.              

ÇENGELLİ İĞNE  

 `YARDIM İSTİYORUM’


 Yüzde 61 engelliyim. Çalışamıyorum, borç içinde, perişan durumdayım. 3 çocukla ortada kaldım. Şeker ve tansiyon hastasıyım. Bu tür hastalıklardan dolayı çalışamıyorum. Engelli bacağımı kalçadan kırdım. Kış geldi ne odun ne de kömürümüz var. Siz hayırsever işadamlarından yardım bekliyorum.  
Bünyamin Bulut   TEL: 0542 251 91 76  

`Perişan haldeyiz`  


Yüzde 58 engelliyim, çalışamayacak durumdayım. İki küçük çocuğum var. Onlara mama alamıyorum, 5 aydır ev kiramı ödeyemiyorum. Elektrik ve doğalgaz borcumdan dolayı kapalı. Çocuklarım çok mağdur durumda. Eşimle ayrılma noktasına geldim. Yardımseverlerden destek bekliyorum.
Mustafa Çiftçibaşı Tel: 0538 342 77 91    

`Kitap ve mektup yollayın`  

*   30 yaşındayım, 7 yıldır buradayım. Önümde 5 yılım var. Bir yıl sonra açık cezaevine gidiyorum. Siz değerli arkadaşlardan mektup bekliyorum.  
Cihat Emre E Tipi Kapalı Cezaevi C- 10 Koğuşu / Manisa  

*  26 yaşındayım. 6 yıl cezam var. Dört duvar arasında mektuplaşabileceğim arkadaş arıyorum. Maddi-manevi kimseden bir beklentim yok.
 Gökhan Aydın E Tipi K.C.İ.K. D-8 Koğuşu / Manisa  
Yazının gazete görünümü için Tıklayınız...   
                        21.10.2019 Posta Gazetesi

YAZARIMIZ YAVUZ KOCAÖMER`İN TÜM YAZILARI:

Yükleniyor...
YAZARIMIZDAN
GURUR TABLOMUZ
Yıl Altın Gümüş Bronz
2008 1 0 1
2012 1 5 4
2016 3 1 5

TOKYO 2020 GERİ SAYIM BAŞLADI

Tokyo 2020 Paralimpik Oyunları
25 Ağustos - 6 Eylül
SINIFLANDIRMA Dünya Anti-Doping Ajansı