BAŞKANIN MESAJI 2002 yılında Türkiye Milli Paralimpik Komitesi’ni kurduğumuzdan bu yana ülkemizde engelliler sporu adına çok şey değişti. Engelliler; spor yapabilmeleri konusunda yeterli bilgi, eğitim ve koşullara sahip olduklarında nasıl başarılara imza atabileceklerini defalarca ispatladı.  

2004 Atina Paralimpik Oyunları’na ilk kez birden fazla sporcu ile (8 sporcu) katıldığımızda bunu öngörebiliyor ve gerçekleşmesi için neler gerektiğini çeşitli mecralarda paylaşıyordum.   Gelinen noktada katılımcı sporcu sayımız 10 katına çıkmış (79 sporcu, Rio 2016), hedefler yükselmiş ve Paralimpik Oyunları’nda ülke olarak alınan sonuçlar Olimpiyat Oyunları’ndan bir adım önde olduğu halde, bunu yeterli görmüyor ve potansiyelimizin çok daha yüksek olduğunu düşünüyorum.  

Sporcularımızın bunu önümüzdeki ilk Paralimpik Oyunları olan Tokyo 2020’de ve katılacağımız diğer uluslararası organizasyonlarda tekrar tekrar ispatlayacağından hiçbir kuşkum yok.   Engelli sporlarındaki bu baş döndürücü gelişmenin ülkemize kattığı en büyük değer ise, toplumdaki farkındalığın tarihimizde hiç olmadığı kadar artmasıdır. Bu, hiç kuşkusuz iki yönlü işleyen bir süreçtir. Farkındalığın artması sporcu sayısındaki tırmanışı ve bundan sonraki yıllarda elde edeceğimiz olası başarılarımızı tetikleyecektir.    

Türkiye Milli Paralimpik Komitesi Yönetim Kurulu olarak yeni dönemde birbirinden değerli, hepsi alanında başarılı üyelerimizi görevlendirmek suretiyle 5 alt kurul (Hukuk, Eğitim, Sağlık ve Sınıflandırma , Spor ve İletişim) oluşturduk. Kurullarımızın çalışmaları ve projeleriyle önemli işler ortaya koyacaklarına inanıyorum. 

Resmi internet sayfamızın da bu süreçte etkin olarak sizlerle buluşabilmesi adına yenilenmesi, daha modern bir altyapı ve tasarıma kavuşması, sosyal medya ile entegre olması gerekiyordu. Paralimpik sporlar ile ilgili en yeni ve doğru haberleri, bilgileri, faaliyetlerimizi, sporcularımızın başarılarını yenilenen sitemizden ve bağlı sosyal medya hesaplarımızdan takip edebileceksiniz. 

Yavuz Kocaömer
Yönetim Kurulu BaşkanıYAZARIMIZDAN
GURUR TABLOMUZ
Yıl Altın Gümüş Bronz
2004 1 0 1
2008 1 0 1
2012 1 5 4
2016 3 1 5

TOKYO 2020 GERİ SAYIM BAŞLADI

Tokyo 2021 Paralimpik Oyunları
24 Ağustos - 5 Eylül
SINIFLANDIRMA Dünya Anti-Doping Ajansı