Türkiye Milli Paralimpik Komitesi alt kurullarının düzenlemiş olduğu Engelliler Sporunda “Doping ve Klasifikasyon-Sınıflandırma” konulu toplantı 30 Eylül Cumartesi günü İstanbul Mercury Hotel’de gerçekleşti.    


Toplantının  ilk oturumunda Doping konusu ele alındı. Uluslararası Dopingle Mücadele Ajansı (WADA) Türkiye Başkanı Prof. Dr. Rüştü GÜNER bu konuda nasıl mücadele verilmesi gerektiğini ve WADA’nın tutumunu detaylı olarak aktardı. Daha sonra Dopingle ilgili hukuksal kavramlar hakkında Av. Mehmet YOĞURTÇUOĞLU’nun sunumu ve soru-cevap bölümünden sonra oturum sona erdi.  


Başkanımız Yavuz Kocaömer  ikinci bölüm başlamadan önce konuşmasında; katılımcılara ve konuklara teşekkür ederek “Engelliler sporunda herkesin üzerine düşeni yapması gerektiğini, özellikle uluslararası platformda ülkemizi zor durumda bırakan engelli spor federasyonlarının daha etik ve bilinçli davranmak zorunda olduğunu” vurguladı.    


İkinci bölümde Engelli Sporlarında Ulusal Sınıflandırma Esasları konusu ele alındı. Önce Uzman Dr. Sadi KAYIRAN Engelli Sporlarında egzersizin fizyolojik etkileri üzerine sunumunu gerçekleştirdi. İkinci olarak Fzt. Deniz ALKAN “Yüzme’de Genel Sınıflandırma Esasları” nı anlattı. Av. Mert YAŞAR sunumunda “ulusal sınıflandırma stratejisi ve kod” konusunu işledi. Son olarak Prof Dr. Tunç Alp KALYON ve Prof Dr. Tolga AYDOĞDU “Atletizm’de Sınıflandırma Esasları” konusunda konukları aydınlattı.

TÜM HABERLER:

Yükleniyor...