AMERİKA`DAN DEV ADIM


Geçtiğimiz hafta üye olduğumuz uluslararası haber sitelerinden telefonumuza bir haber düştü. Washington Post Gazetesi’ndendi. Haberin başlığı aynen şöyle: ‘ABD Olimpiyat Komitesi Paralimpiyanları (paralimpik sporcuları) tanımak için isim değiştirdi.’ Ve ayrıntılar geldi devamında. Amerika Birleşik Devletleri Olimpiyat Komitesi, adını resmen Amerika Birleşik Devletleri Olimpiyat ve Paralimpik Komitesi olarak değiştirdi. Bu ABD Takımı sporcularını ve Amerika Birleşik Devletleri’ndeki paralimpik hareketini kutlayan ve onurlandıran bir değişiklik. Amerika Birleşik Devletleri Olimpiyat ve Paralimpik Komitesi (USOPC) Yönetim Kurulu, 3 ay boyunca beraber çalıştıkları toplantılar sonucunda meydana gelen değişikliği oy birliğiyle onayladı. Ve yaptıkları basın toplantısı ile bunu kamuoyu ile paylaştı. Biz ise Türkiye’ye, Türkiye’deki spor insanlarına, kamuda görevli spordan sorumlu kişilere, spor yorumcularına, gazetecilere ve habercilerine, spora yatırım yapan ve destekleyen markalara hâlâ ‘PARALİMPİK’ kelimesinin anlamını ve önemini yaza yaza, anlata anlata öğretemedik.
‘Fiziki değişiklikler yapılacak’

Bakın, Amerika Birleşik Devletleri Olimpiyat ve Paralimpik Komitesi (USOPC) Başkanı Susanne Lyons yapılan basın toplantısında neler diyor:

“Bu, Amerika’daki paralimpik ve olimpiyat sporları için gururlu bir gün ve organizasyonumuzun kapsayıcılık taahhüdünü yerine getirdiğini temsil eden bir değişiklik. İsim yeni olsa da, ABD Paralimpik Takımı’nın gücü; paralimpiklere olan bağlılığımız, destek alan paralimpik sporcu sayısı ve başarıları ile kanıtlanmış bir değerdir. ABD Olimpiyat ve Paralimpik Eğitim Merkezleri’nde, ABD Olimpiyat ve Paralimpik Eğitim Alanları’nda, ABD Olimpiyat ve Paralimpik Komite Merkezi’nde yapılacak tüm fiziki değişiklikler en geç 2020’de tamamlanacak. Ayrıca, ABD Olimpiyat Onur Listesi, ABD Olimpiyat ve Paralimpik Onur Listesi olarak yeniden adlandırılacak.”

‘Şekerci dükkanındaki çocuk gibi’


Daha önce dört kez Paralimpik Oyunları’nda yarışan atlet Oksana Masters bu açıklamanın yapıldığı günü şaşırtıcı ve anıtsal bir gün olarak nitelendiriyor ve kendisini şeker dükkanındaki bir çocuk gibi hissettiğini söylüyor. İşte bu atılan adım, bu basın toplantısında yapılan açıklamalar ve bu hareket, bizim anlatmaya çalıştığımız her şeyi tam anlamıyla özetliyor. ABD bu yaptığı kapsayıcı ve büyük hareket ile tüm dünyaya başarılı bir örnek oldu.

Bilmemek ayıp değil

Gelelim ülkemize; ‘BASTIRIN KIZLAR’ sloganı son zamanlarda özellikle İstanbul’da hepinizin dikkatini çekmiştir. İnternette araştırdığınızda ise, şöyle yazıyor: ‘Kadınlara engel olan önyargıların karşısında, Tokyo 2020 Olimpiyat yolundaki kadın milli sporcuların yanındayız! Gücünüz dünya kadar, sizin yeriniz olimpiyatlar!’ Şimdi düşünün bakalım sadece engelsiz sporculara ‘BASTIRIN KIZLAR’ demek ne kadar doğru? Engelli kadın sporcuların gücü sizce dünya kadar değil mi? Ama bilmemek ayıp değil, öğrenmemek ayıp demişler. Okuyun ve öğrenin.

Cevabı Amerika verdi


Yine aynı konu ile ilgili kulaklarını çınlatacağımız bir başka kurum daha var. Bundan 10 yıl önce Milliyet Gazetesi’ndeki köşemizde ‘Tek Dünya Tek Spor’ başlıklı bir yazı yazmıştık. Yazımızda önümüzdeki 10 yıl içinde dünyada milli olimpiyat ve milli paralimpik komitelerinin tek çatı altında birleşeceğini, ayrı ayrı olmayacağını yazmıştık. Koltuğunu kaybetme korkusu olan bir engelli spor federasyonu başkanı o dönem yazdığımız bu yazı üzerine “Yavuz Kocaömer işine geldiği gibi bir şeyler uyduruyor” demişti. Sanırım bu federasyon başkanına da cevabı Amerika attığı bu dev adımla vermiş oldu. Ve bu haftayı internette dolaşırken gözümüze çarpan bir söz ile bitiriyoruz: “Eğitim kafayı geliştirmek demektir, belleği doldurmak değil.” Mark Twain


ÇENGELLİ PANO

`Desteğiniz sayesinde’

Size ne kadar çok teşekkür etsem azdır. Mezun oldum. Ekip olarak o kadar güzelsiniz ki, ilk bursiyerler toplantısına katılmadan önce önyargılarım vardı. Sizi tanıdıkça bağımız hiç kopmasın istedim. Hepinize çok teşekkür ederim. Bugün okuldan mezun olduysam o da desteğiniz sayesinde. İşitme engelli biri olarak Türkçe Eğitimi Bölümü’nü bitirdim. Beni unutmayın, hoşcakalın.  
S.Ş.
Aksaray Üniversitesi Eğitim Fakültesi
Türkçe Öğretmenliği Bölümü  

‘Ekmek parası için’

Yüzde 79 engelliyim. Hastalık çok, borç çok, kiramı ödeyemiyorum. İlaçlarımı düzenli alamıyorum. İşadamlarından, hayırseverlerden isteğim ekmek parasını çıkarmak için üç tekerlekli ve arkası kasalı bir motor.
(İsim ve adres bizde saklı )
Yardımcı olmak isteyen okurlar 0536 953 90 72 no’lu telefondan bilgi alabilir.  


`KİTAP, MEKTUP EN İYİ DOSTUMUZ`

■ İstanbullu bir mahkumum. 2 yıldır cezaevindeyim. 5 yılım daha var. Yeni arkadaşlıklar için değerli mektuplarınızı bekliyorum.  
Aydın Öçal
E Tipi Kapalı Cezaevi Müdürlüğü D 2 / 8
Koğuş / Burdur


■ 4 yıldır cezaevindeyim, 5 yıl cezam var. Kitaplara çok düşkünüm. Okumayı seven kitap dostlarından kitaplar bekliyorum.  
Tuncay Demirezen
E Tipi Kapalı C.İ.K. E 2:1
Koğuşu / Burdur    

■ 10 yıldır cezaevindeyim. Kitap okumayı çok seviyorum. Sizlerden kitap göndermenizi rica ediyor, gönül dostlarından da mektup bekliyorum.  
Tarkan Gürsel
T Tipi Kapalı Cezaevi A-9 Koğuşu
Dinar / Afyonkarahisar  Yazının gazete görünümü için Tıklayınız... 
                          15.07.2019 Posta Gazetesi 


YAZARIMIZ YAVUZ KOCAÖMER`İN TÜM YAZILARI:

Yükleniyor...
YAZARIMIZDAN
GURUR TABLOMUZ
Yıl Altın Gümüş Bronz
2008 1 0 1
2012 1 5 4
2016 3 1 5

TOKYO 2020 GERİ SAYIM BAŞLADI

Tokyo 2020 Paralimpik Oyunları
25 Ağustos - 6 Eylül
SINIFLANDIRMA Dünya Anti-Doping Ajansı