2026 ERZURUM NEDEN KAYBETTİ ?   MİLAN-CORTİNA 2026 NEDEN KAZANDI ? 

Uluslararası Paralimpik Komitesi (IPC), Olimpiyat ve Paralimpik Kış Oyunları’na ev sahipliği yapma hakkını kazanmasının ardından Milano-Cortina 2026’yı ülkesine götürmenin sevincini yaşadı. Milano-Cortina, 24 Haziran Pazartesi günü İsviçre’nin Lozan kentinde gerçekleşen 134. IOC oturumunda, IOC üyelerinin oy çokluğuyla karşısında yarışan şehir Stockholm-Are’yi geçerek oylamayı kazandı.

IPC Başkanı Andrew Parsons yaptığı açıklamada: “En sıcak tebriklerimi, 2026 Paralimpik Kış Oyunları’nı sergileme hakkını kazanmadaki başarıları için Milano-Cortina 2026 Hazırlık Komitesi’ne göndermek istiyorum” dedi.

Bunun ardından Milano-Cortina’nın seçilmesine yönelik son derece önemli ve dikkat çekici konulara değindi. Bu konuşmadan dikkatimizi çeken satır başlarına değinecek olursak:

Ev sahipliği yapmış

*   İtalya, Torino 2006 Paralimpik Kış Oyunları`nın yanı sıra çok sayıda Dünya Şampiyonasına ve kış para spor etkinliklerine ev sahipliği yapmış ve bu konuda çok zengin bir geçmişe sahip.

*   Adaylığın kabul olunmasındaki öne çıkan özelliklerinden biri, uzun vadeli miras kullanımına büyük önem verilerek mevcut veya geçici mekanların kullanılması. Yani, yeni bir inşaat ve yapılanma sürecine ihtiyaç yoktur.

*    Bu süreç boyunca Milano-Cortina 2026 Hazırlık Komitesi, IPC ile yakın ilişki içinde bulunuyor.   Sadece bu üç maddeye değinelim ve dönelim tekrar bu aşağıdaki satırlara. 21.10.2018 tarihli `ERZURUM 2026` başlıklı yazımızdan yukarıdaki paragraflara daha o tarihte verdiğimiz cevaplar:

  Erzurum 2026 neden olamazdı ve olamadı?


 “Uluslararası Olimpiyat Komitesi (IOC) Başkanı Thomas Bach, Stockholm’de yaptığı bir inceleme sonucu şöyle demişti: "2018 Soçi, 2022 Pekin ve ondan sonra artık Kış Olimpiyat ve Paralimpik Oyunları`nı bu konuda gelişmekte olan ülkelere vermeyi düşünmüyoruz. Ne zaman tesisleriyle birlikte hazır olurlarsa, o zaman yeniden bakacağız.’’

Değerlendirme sırasında

Ama biz buna rağmen adaylığımızı ilan ettik. Olimpiyat Komitemiz istemeyerek de olsa gerekli başvuruyu yaptı. Çünkü o tarihlerdeki konuşmalarımızda, Erzurum’da Olimpiyat ve Paralimpik Oyunları için eksik olan şeyleri saydığımızda hep "yapılacak" denildi. Ama artık dünyada gerek Yaz Olimpiyat ve Paralimpik Oyunları, gerekse Kış Olimpiyat ve Paralimpik Oyunları için aday şehirlerin başvuruları `Yapılacak` iddiası üzerinden değerlendirmeye alınmıyor. İşte bu kısım yanda  bir ve ikinci maddede Milano-Cortina’ nın 2026 Kış  Olimpiyat ve Paralimpik Oyunları’na seçilmesinin sebebiyken; Erzurum’un daha aday adaylığı sürecinde kabul edilmemesinin ana sebeplerinden biridir.

Paralimpik yoksa olimpiyat yok  

Gelelim üçüncü maddeye. Yine 21.10.2018 tarihli `ERZURUM 2026` başlıklı yazımızdan bir paragraf ile cevap verelim: Mart 2018`de AK Parti Milletvekili olan, tanıdığımız Prof. Mustafa Ilıcalı`nın yaptığı hazırlıklardan sonra, Sayın Cumhurbaşkanımızın açıklaması ile 2026 Kış Olimpiyat ve Paralimpik Oyunlarına `Erzurum` olarak aday adayı olduğumuzu öğrendik. Hocamızla yaptığımız telefon görüşmesinde, kendisine `Paralimpik`ten hiç bahsedilmediğini, Paralimpik Oyunları olmadan Olimpiyat yapılamayacağını dilimizin döndüğü kadar anlatmaya çalıştık.

Harcanan paralar, verilen emekler

Biz Türkiye Milli Paralimpik Komitesi Başkanlığı  olarak ülkemizde yapılacak bir adaylık başvurusunu  basın toplantısından öğreniyoruz. Uluslararası Paralimpik Komitesi ise Milano-Cortina 2026 Hazırlık Komitesi’nin kendileri ile omuz omuza hazırlanmasının ve çalışmasının kazanmasına olan etkisinden bahsediyor.  

Tabii bu satırlar anlayana, anlamak isteyene, anlamak fiili işine gelene dokunacak. Haydi bizi bir kenara koyalım. Ya bu ülkeye verilen maddi ve manevi zarar ne olacak? Acaba kazanma ihtimalimiz olmadığı bilindiği halde, (bu konu bir bilene sorulmadan) aday adaylığımızı açıklamaya Sayın Cumhurbaşkanımızı boşu boşuna ikna edenler bu konuyu hiç düşünmüyor mu? Harcanan paralar, verilen emekler kimsenin umurunda değil. Geçti gitti. Bu Haftayı da Albert Einstein’ın bir sözü ile bitirelim:

Hata yapmayan insan yoktur, kişinin insanlıktaki derecesi, hatalarını kabul edip düzeltmek için gösterdiği gayret ve titizlikle ölçülmelidir.

Albert Einstein  


 ÇENGELLİ PANO


Bakın Victor Borqe ne diyor: “Gülümsemek iki insan arasındaki en kısa mesafedir.” Bu cümle gerçekten çok özel. Ama insanlar gülümsemeyi beceremiyor. Türkiye Engelliler Spor Yardım ve Eğitim Vakfı (TESYEV) Ailesi olarak insanlara gülmeyi yeniden hatırlattınız. İnsan konuşamayabilir, göremeyebilir, duymayabilir ama herkes gülümseyebilir. Bunun farkındalığını bilmeyenler yine biz insanlarız. Şunu öğrendim en güzel gülümse bizlerin gülümsemesi. Sizlere gönülden teşekkür ederim.
Bursiyer P.D.’ın babası H.D.


‘Yardım istiyorum’

Yüzde 86 engelliyim. Hayatta kimsem yok. 1988 yılında Sarıkamış’ta askerlik yaparken yaralandım. Kalacak yerim yok, malulüm. Yardım bekliyorum.
Mehmet Yılmaz / İstanbul Tel: 0531 393 01 44


‘Mektup bekliyoruz’ 

* 6 yıldır cezaevindeyim. Daha uzun yıllar var önümde. Benim gibi canı sıkılan arkadaşlardan mektup bekliyorum.
Süleyman Bayındır M Tipi Kapalı C.İ.K. Koğuş C-7 Alaşehir / Manisa

* 26 yaşındayım. 4 yıldır cezaevindeyim. Dürüst arkadaşlardan mektup göndermelerini istiyorum.  
Sedat Akkuş T Tipi Kapalı Cezaevi B-9 Koğuşu Oltu / Erzurum


Yazının gazete görünümü için Tıklayınız... 
                          22.07.2019 Posta Gazetesi 

YAZARIMIZ YAVUZ KOCAÖMER`İN TÜM YAZILARI:

Yükleniyor...
YAZARIMIZDAN
GURUR TABLOMUZ
Yıl Altın Gümüş Bronz
2008 1 0 1
2012 1 5 4
2016 3 1 5

TOKYO 2020 GERİ SAYIM BAŞLADI

Tokyo 2020 Paralimpik Oyunları
25 Ağustos - 6 Eylül
SINIFLANDIRMA Dünya Anti-Doping Ajansı