kredi kartı borcu sorgulama vakıfbank kredi kartı borç sorgulama yapı kredi kartı borç sorgulama
Engelli Kadın Olmak Çok Zor

 

 

 

Esra Demirkaya, Türkiye Engelliler Spor ve Yardım Eğitim Vakfı’nın (TESYEV) eski bursiyerlerinden. Son derece vefalı, sevecen, TESYEV ile ilişkisini devam ettiren bir kardeşimiz. Geçtiğimiz günlerde kendisinden aldığımız bir maili aşağıda sizinle paylaşıyoruz.
 
 
“Merhaba güzel ailemin güzel insanları... Başta Yavuz Abim olmak üzere hepinizi kocaman kucaklıyorum. İnşallah toplantıda da kucak kucak kucaklaşacağız. Bu maili yazarak bugün başıma gelen bir olayı sizinle paylaşmak istedim.
 
Ülkemizde kadın olmak zor, engelli olmak zor ama engelli kadın olmak daha zor sanırım...
Bu yıl başından beri gazetelerde engelli kadınlara cinsel istismar ile ilgili birkaç haber okuyup lanetler yağdırmıştım. Belki yıllardır var olan bu tür haberleri sosyal medya ve internetteki haber sitelerinin fazlalaşmasıyla daha sık duymaya başladık...
 
 
‘Bir çift göz beni izliyor’ 
 
 
Gelelim bugün benim başıma gelene; iş yerimin önündeki bankamatikten para çekmek için binadan çıkıp yürümeye başladığımda, bir çift gözün beni ısrarla izlediğini fark ettim. Bankamatiğe gelinceye kadar yolun karşı tarafından beni izleyerek yürümeye devam eden şahıs para çekme sırası bana gelecekken benim olduğum tarafa geçip, 1 metre ötemde, arabaların arasında beni beklemeye koyuldu.
 
 
‘Ceplerimi boşaltıp kaçacaktı...’
 
 
Korkup parayı çekmeden çıktım oradan. Belki yanılıyorumdur diye oyalanarak yürümeye koyuldum. Bina girişinde arkamı dönüp baktığımda ise ilk gördüğüm yere gelmiş beni izliyordu hala...
 
Yani yanılmamıştım, muhtemelen hem engelli hem kadın olduğum için kendimi savunamayacağımı ve uyanmayacağımı düşünmüş, orada ceplerimi boşaltıp kaçmayı planlıyordu...
 
 
‘Aman dikkat et!' 
 
 
Şimdi bu olayı paylaştığım insanlar “Aman Esra dikkat et, tek başına para çekmeye falan gitme” diyeceklerdir. Peki bu çözüm mü sizce? O zaman biz kadınların, biz engellilerin, biz engelli kadınların evden dışarı tek başına adımlarını dahi atmamaları gerekiyor. Hatta bu mantıkla düşünürsek kendi evlerimizde bile tek başımıza kalmamamız gerekiyor...
 
Yaşadığımız ülkemizde böyle insanlar dışarda cirit atacak ama biz özgürlüğümüzden mi olacağız?”
 
Esra Demirkaya 
edemka@hotmail.com
 
 
 
 
Türkiye'nin paralimpik karnesi
 
 
Gizem Girişmen Milli Sporcumuz, Paralimpik Oyunları’nda okçulukta altın madalya sahibi. Aynı zamanda Türkiye Milli Paralimpik Komitesi ve Uluslararası Paralimpik Sporcu Konseyi Üyesi. Geçtiğimiz haftalarda Limitsiz Spor Dergisi’nde yukarıdaki başlıkla bir yazısı yayınlandı. Spor Bakanlığı ve Genel Müdürlüğü’ndeki ilgililerin okuması gereken bir yazı. Yerimizin azlığı dolayısıyla sadece bazı başlıklarına aşağıda yer veriyoruz.
 
Ülkemiz için yeterli mi?
 
Türkiye’nin Paralimpik Oyunları serüvenine baktığımızda, ne yazık ki 32 yıl boyunca Paralimpik Oyunları'na sporcu gönderemediğimizi görüyoruz.
 
Düzenlenen ilk Kış Paralimpik Oyunları'ndan tam 38 yıl sonra 2014 Sochi Paralimpik Oyunları ise ilk kez boy gösterdiğimiz Kış Oyunları olarak tarihe geçiyor. Üstelik kış sporları açısından coğrafya olarak avantajlı bir ülke olmamıza rağmen.
 

 

 

Nazmiye Muslu Muratlı, 2016 Rio Paralimpik Oyunları’nda halterde 104 kilo kaldırarak dünya rekoru kırdı.
 
 
Bugüne kadar 174 sporcu ile katılım sağladığımız Paralimpik Oyunları 6 altın, 7 gümüş ve 10 bronz madalya olmak üzere toplam 23 madalya aldığımız bir serüven. Bu başarılarla dolu tablonun neredeyse 80 milyon kişinin yaşadığı ülkemiz için yeterli olup olmadığı sorusuna benim yanıtım ise ne yazık ki hayır.
 

 

 

Kübra Korkut masa tenisinde Rio’dan gümüş madalya ile döndü.
 
 
Gençlik ve Spor Bakanlığı bünyesinde performans odaklı yaklaşım konunun ilerde daha da ciddiyetle ele alınacağının sinyallerini veriyor. Ama önümüzde acil olarak ele alınması gereken önemli konular var. Tıpkı Engelli Spor Federasyonları bünyesindeki teknik kurulların yetkililik düzeyinin düşük olması, antrenörlerin entel yetersizliği gibi.

 

Bir de Paralimpik spor branşlarına hâlâ yoğun olarak rehabilitasyon odaklı bakılması, erişebilir spor tesislerinin ve sponsorlukların az olması da dertlerimizden. Beden eğitim öğretmeni yetiştiren fakültelerin azlığı ve müfredetta engelli bireyler için spor derslerinin olmaması üzücü. 

 

Gizem Girişmen okçulukta altın madalya kazanmıştı.

 

 
 
Beden eğitimi derslerinde engelli olduğu için bir kenarda oturan ve dönem ödevi hazırlayan öğrencilerimizin arasında belki de geleceğin Paralimpik Şampiyonları vardır. Keşfedemediğimiz, ulaşamadığımız ve yetiştiremediğimiz birçok değer aslında en büyük kaybımız. 
 
Değerli okurlar sevgili Gizem Girişmen haksız mı?
 
 
 
 
 
 
01.05.2017

cheap nike jerseys cheap jerseys louboutin outlet karen millen outlet cheap nhl jerseys cheap christian louboutin mbt shoes outlet louboutin outlet christian louboutin outlet christian louboutin outlet
Copyright © 2011 Türkiye Milli Paralimpik Komitesi
Hattat Halim Sok. No:13 Kat:1 Balmumcu, Beşiktaş / İstanbul - Türkiye
Tel : 0(212) 347 93 35 - 347 95 29 | Fax : 0(212) 347 97 19 | info@tmpk.org.tr
Bu site, Türkiye Milli Paralimpik Komitesi tarafından yönetilmektedir. Tüm hakları Türkiye Milli Paralimpik Komitesine aittir.
Sitede bulunan bilgi, görsel malzeme vb. ticari olmayan amaçlarla ve kaynak göstererek kullanılabilir. Site içeriği, başka amaçlarla ve izin almadan kullanılamaz, çoğaltılamaz ve dağıtılamaz.
louboutin outlet cheap jerseys cheap nike nfl jerseys Cheap Moncler Black Friday Sale 2015 lululemon cyber monday 2015 wholesale authentic nfl jerseys cheap nhl jerseys china moncler outlet black friday 2015 north face oakley black friday cyber monday north face deals cheap mlb jerseys wholesale nhl jerseys for sale herve leger dresses sale Herve Leger Outlet cheap replica soccer jerseys cheap jerseys from china cheap jerseys factory wholesale nba jerseys Buy Lululemon headbands Black Friday lululemon black friday 2015 Louboutin Cyber Monday Sale Louboutin Black Friday canada Lululemon Cyber Monday Deals 2015 Moncler Jackets Black Friday Sale Lululemon having Black Friday Sale wholesale nike nfl jerseys cheap mlb jerseys from china cheap nfl jerseys free shipping lululemon black friday wholesale jerseys china lululemon black friday 2015 wholesale jerseys wholesale jerseys free shipping