kredi kartı borcu sorgulama vakıfbank kredi kartı borç sorgulama yapı kredi kartı borç sorgulama
Tek Dünya Tek Spor

 

 

 

Uluslararası Paralimpik Komitesi’nin ‘Tek Dünya Tek Spor’ projesi yavaş yavaş hayata geçmeye başlıyor. Buna göre önümüzdeki 10 yıl içinde bedensel ve görme engelliler sporları (muhtemelen yeniden Paralimpiklere kabul edilen zihinsel engelliler sporları) tüm dünyada ilgili spor federasyonlarının bünyesinde yer alacak. 


01.01.2010’dan itibaren masa tenisi ile başlayacak olan bu çalışma daha sonra atıcılık, yüzme, halter, atletizm ve tekerlekli sandalye dansı ile devam edecek. Bu arada sistem yerine oturana kadar bazı anlaşmazlıkların ortaya çıkacağına da kesin gözü ile bakılıyor. Belki de bazı spor dallarında belli bir geçiş süreci yaşanacak. Amaç tüm dünyada sporda engelli-engelsiz farkını ortadan kaldırmak.


Bir örnek vermek gerekirse; örneğin atletizmde ilgili ülkenin Atletizm Federasyonu içinde bir de engelliler atletizm bölümü olacak ve o federasyonun yönetim kurullarında engelli sporu ile ilgili üyeler de bulunacak.Önlemler alınmalı


Bu alınan kararın ülkelerde bulunan engelli spor federasyonlarının çalışmaları ile bir ilgisi yok. Amaç ‘Tek Dünya Tek Spor’. Daha sonra olacakları da, kulislerde konuşulanlara göre şimdiden kestirmek mümkün. Bundan 10-15 sene sonra Olimpiyatlar ve Paralimpikler yine peş peşe yapılacak, ama artık her ülkede Milli Olimpiyat ve Milli Paralimpik Komiteleri yerine tek bir komite tüm oyunlardan sorumlu olacak ve ülkelerdeki Milli Paralimpik Komiteleri, Milli Olimpiyat Komiteleri’nin içine entegre edilecek. Belki de isimleri Olimpiyat ve Paralimpik Oyunları Komitesi olacak. 


Başta Gençlik ve Spor Genel Müdürlüğü olmak üzere ülkemizin ilgili spor birimlerine düşen görev de, Dünya’daki bu gelişmeleri yakından takip ederek, gerekli önlemleri zamanında almak. Belki de önümüzdeki yıl ilgili kurum ve federasyonların bir araya gelerek bir plan yapması gerekecek. Aksi halde bu geçişlerde olan sporculara ve onlara destek olan antrenörlerin emeğine olur.


Bu arada ‘Tek Dünya Tek Spor’ çerçevesinde işitme engelli sporcuların da bu entegrasyona alınması da kaçınılmaz olacaktır. 


Not: Yukarıda okuduğunuz bu yazı 28 Kasım 2009 tarihinde bu sütunlarda yayınlanmıştır.


Aradan geçen 7 senede çok fazla bir şeyin değiştiğini düşünmüyorum.

 

 

 

 

26.03.2017

cheap nike jerseys cheap jerseys louboutin outlet karen millen outlet cheap nhl jerseys cheap christian louboutin mbt shoes outlet louboutin outlet christian louboutin outlet christian louboutin outlet
Copyright © 2011 Türkiye Milli Paralimpik Komitesi
Hattat Halim Sok. No:13 Kat:1 Balmumcu, Beşiktaş / İstanbul - Türkiye
Tel : 0(212) 347 93 35 - 347 95 29 | Fax : 0(212) 347 97 19 | info@tmpk.org.tr
Bu site, Türkiye Milli Paralimpik Komitesi tarafından yönetilmektedir. Tüm hakları Türkiye Milli Paralimpik Komitesine aittir.
Sitede bulunan bilgi, görsel malzeme vb. ticari olmayan amaçlarla ve kaynak göstererek kullanılabilir. Site içeriği, başka amaçlarla ve izin almadan kullanılamaz, çoğaltılamaz ve dağıtılamaz.
louboutin outlet cheap jerseys cheap nike nfl jerseys Cheap Moncler Black Friday Sale 2015 lululemon cyber monday 2015 wholesale authentic nfl jerseys cheap nhl jerseys china moncler outlet black friday 2015 north face oakley black friday cyber monday north face deals cheap mlb jerseys wholesale nhl jerseys for sale herve leger dresses sale Herve Leger Outlet cheap replica soccer jerseys cheap jerseys from china cheap jerseys factory wholesale nba jerseys Buy Lululemon headbands Black Friday lululemon black friday 2015 Louboutin Cyber Monday Sale Louboutin Black Friday canada Lululemon Cyber Monday Deals 2015 Moncler Jackets Black Friday Sale Lululemon having Black Friday Sale wholesale nike nfl jerseys cheap mlb jerseys from china cheap nfl jerseys free shipping lululemon black friday wholesale jerseys china lululemon black friday 2015 wholesale jerseys wholesale jerseys free shipping